نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
57 هزار واحد مسکن مهر متقاضی ندارد

57 هزار واحد مسکن مهر متقاضی ندارد

به گزارش خبر نگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، احمد اصغری مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر در نشست خبری اولین نمایشگاه مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری با بیان اینکه کل طرح مسکن مهر از سال ۸۶ آغاز شده است، گفت: در این بازه زمانی دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر هدف گذاری شده است که از این تعداد ساخت یک میلیون و ۹۸۶ هزار واحد به اتمام رسیده است و یک میلیون و ۷۴۰ هزار واحد به متقاضیان تحویل داده است.

وی افزود: سهم دولت یازدهم از این تعداد یک میلیون و ۱۰۵ هزار واحد بوده که به طور متوسط بیش از ۲۰۰ هزار واحد پروژه نیمه تمام تکمیل و تحویل داده شده است.

اصغری مهرآبادی با بیان اینکه پروژه های مسکن مهر باقی مانده به دو دسته تقسیم می شود، گفت: پروژه هایی که کار ساختمانی آن ها به اتمام رسیده، ولی به دلیل پاره ای از مشکلات زیربنایی و روبنایی امکان تحویل وجود ندارد که تعداد آن ها به ۲۴۵ هزار واحد می رسد.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: به دلیل افزایش قیمت مصالح ساختمانی با مشکل نصبیات در واحد های مسکن مهر روبرو شده ایم که امیدواریم با رویکرد های جدیدی که به کار گرفته ایم تحویل این واحد ها زودتر انجام شود.

وی درباره دسته دوم واحد های مسکن مهری که باقی مانده است، گفت: تعداد این پروژه ها به ۲۱۵ هزار واحد با پیشرفت فیزیکی میانگین ۶۱ درصد می رسد که این واحد ها دارای مشکلات بسیاری هستند و تعدادی از آن ها در مرجع قضایی مطرح شده است.

اصغری مهرآبادی افزود: ۱۱۲ هزار واحد مسکن مهر در قالب پروژه های تعاونی باقی مانده که ۶۱ هزار واحد هنوز در مرجع قضایی هستند و ما طی نامه ای از رئیس قوه قضاییه درخواست کرده ایم که رسیدگی به آن ها را در اولویت برنامه های خود قرار دهد.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه برخی از پروژه های مسکن مهر فاقد متقاضی است، گفت: طی تفاهم نامه ای که با کمیته امداد منعقد کرده ایم برخی از این واحد ها در استان های مختلف در اختیار کمیته امداد و سازمان بهزیستی قرار می گیرد و تا پایان امسال هماهنگی های لازم برای آن ها انجام می شود.

وی با بیان اینکه تعداد واحد های متقاضی مسکن مهر در کل کشور به ۵۷ هزار واحد می رسد، گفت: برخی از این واحد ها زیر ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و همچنان راکد مانده اند.

اصغری مهرآبادی افزود: تلاش خواهیم کرد پروژه های بدون معارض مسکن مهر را تا پایان سال آینده به اتمام برسانیم و در این بخش از تمامی سیاست های وزارت راه و منابع مالی در اختیار آن ها استفاده خواهیم کرد.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی تسهیلات بانکی که برای این ۵۷ هزار واحد پرداخت شده را ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

وی با بیان اینکه ۴۳۰ هزار واحد مسکن مهر در مناطق روستایی قرار دارند، گفت: تعداد کل قرارداد های منعقد شده برای این واحد ها به ۲ میلیون و ۳۶۶ هزار واحد می رسد و تعداد واحد های باقی مانده به ۴۴۳ هزار واحد رسیده است.

اصغری مهرآبادی گفت: از این تعداد واحد ها ۲۰۳ هزار واحد فعال و ۲۴۰ هزار واحد غیرفعال و بلاتکلیف هستند.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: ۴۱ هزار و ۳۰ واحد مسکن مهر در مناطق روستایی دارای مشکلات زیرساختی هستند که از این تعداد ۳۰ هزار و ۸۰۰ واحد پیش از تحویل به فروش اقساطی رسیده اند که جزء واحد های تصرفی به شمار می روند.

وی یادآوری کرد: ۲۶ هزار و ۸۰۰ واحد به دلیل عدم مراجعه متقاضیان جزء واحد های فاقد متقاضی شناخته می شوند.

اصغری مهرآبادی با بیان اینکه پروژه مسکن مهر با عنوان عظیم ترین پروژه عمرانی در طی سال های ۸۶ تا به امروز شناخته می شود، گفت: در زلزله اخیر کرمانشاه هیچ کدام از واحد های مسکن مهر کمترین خسارتی که به واحد های مسکونی رسید مربوط به مسکن مهر بود و بسیاری از واحد های فولادی دچار آسیب شدند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

نظرات

بدون نظر