نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
سهم خواهی ایران از بازار عراق و سوریه

سهم خواهی ایران از بازار عراق و سوریه

کشورهای همسایه مثل عراق و سوریه به دلیل نزدیکی فرهنگ ها و شناسایی ساده تر نیازمندی های آن ها و هم به دلیل مقاصد استراتژیک به عنوان بهشت سرمایه گذاری برای ایران هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از دیار آفتاب ؛ ازجمله مواردی که در رشد و توسعه اقتصادی هر کشوری تاثیرگذار بوده و هست توجه به تجارت خارجی و در نگاه جزئی تر توجه دقیق و تخصصی به بحث صادرات است. صادراتی که به گفته بسیاری از دانشمندان علم اقتصاد یکی از اصلی ترین محرکه های رشد اقتصادی است.

در کشور ایران نیز این مهم برقرار بوده و هست اما تمرکز بیش ازحد اقتصادی بر محصولی مانند نفت و مشکلات در پی آن مانع منتفع شدن کشور از نتایج صادرات ازجمله افزایش سرمایه گذاری در تولید و رونق اشتغال بوده است.

از طرفی در بحث صادرات توجه به نیازهای مقصد و در کنار آن در نظر گرفتن میزان هزینه های این امر می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. در همین راستا کشورهای همسایه هم به دلیل نزدیکی فرهنگ ها و شناسایی ساده تر نیازمندی های آن ها و هم به دلیل مقاصد استراتژیک و همچنین به دلیل توجه به کاهش هزینه های صادراتی مانند حمل ونقل بهترین مقصد این نگاه اقتصادی خواهند بود.

در رابطه با ایران مطمئنا کشورهایی مانند افغانستان، عراق، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، روسیه، پاکستان و کمی آن سوتر کشورهایی مانند سوریه و لبنان مقاصد بسیار قابل توجهی برای انواع کالاها و محصولات ایرانی خواهند بود.

از نگاهی دیگر با توجه به مشکلات و جنگ های داخلی در برخی از کشورهای همسایه و از بین رفتن بسیاری از زیرساخت ها در این کشورها و همچنین با توجه به نفوذ استراتژیک جمهوری اسلامی ایران در تفکر مردم و سیاست مداران این کشورها به دلیل کمک های انجام شده در دوران جنگ داخلی، کشورهایی مانند عراق و سوریه یکی از اصلی ترین و بهترین مقاصد تجاری تجار ایرانی هستند. کشورهایی که در حال حاضر برای ساخت دوباره خود و شرایط بعد از بحران نیاز شدیدی به امکانات، کالا و محصولات تولیدی دارند تا بتوانند خود را به دوران اوج برگردانند.

این شرایط فرصت فوق العاده ای را برای اقتصاد ایران و حتی دیگر کشورها ایجاد کرده است و نیاز به توجه و بررسی دقیق دارد زیرا در این بازارها فضای رقابتی بسیار تشدید شده و همه کشورها سعی بر سهم خواهی در این بازارها دارند.

مشاور معاون اول رئیس جمهور و سفیر سابق ایران در عراق:

سهم کم تر از ۱۷۰میلیون دلاری ایران از بازار سوریه/ ۳.۵ میلیارد دلار صادرات بخش انرژی به عراق

حسن دانایی فر مشاور معاون اول رئیس جمهور و سفیر سابق ایران در عراق به رقابت داخلی و خارجی در بازار عراق اشاره کرد و افزود: قطعا ترکیه و رژیم سعودی قصد دارند بازار عراق را به دست بگیرند حتی در آینده اگر حد شرایط امنیتی عراق به استاندارهای اروپایی برسد آن ها را نیز باید به این فضای رقابتی اضافه کرد.

وی ادامه داد: از شرکت ها می خواهیم تا در عراق ثبت شرکت انجام دهند و در آنجا حضور یابند و امورات را سازمان دهی کنند و برای برقراری یک رابطه تعاملی شریک محلی ای را در نظر بگیرند تا راه درستی انتخاب و مشکلات موجود حل شود.

مشاور معاون اول رئیس جمهور صادرات به عراق و سوریه را به ترتیب بیش از ۱۱.۵ میلیارد دلار و کم تر از ۱۷۰ میلیون دلار عنوان کرد و ضمن تاکید بر اینکه موافقت نامه تجارت آزاد با سوریه امضاشده است افزود: ازنظر سیاسی در عراق و سوریه مشکلی نداریم و حتی اخیرا موافقت نامه همکاری راهبردی بلندمدت ایران و سوریه نیز پاراف شده است.

وی ضمن بیان اینکه باخبر شدیم که در حال حاضر ۴۰۰ شرکت در بیروت کمپین زده اند تا با اصلاح وضعیت سوریه وارد این کشور بشوند خاطرنشان کرد: باید سازوکارها را درست کنیم زیرا عراق هم یک بازار است و هم یک فرصت. فرصتی برای ورود به بازارهای دیگر و همچنین در هر دو کشور فرصت سرمایه گذاری وجود دارد.

دانایی فر گفت: به نظر می رسد علی رغم مشکلاتی که بوده است مسیری که در عراق در پیش گرفته ایم درست است به دلیل اینکه در این کشور نتیجه گرفته ایم و طی ۱۶ سال گذشته، به جز بخش خدمات فنی و مهندسی که آن هم متضرر از یک اشتباه بود، صادرات به عراق سال به سال افزایش داشته است.

دانایی فر به حوزه گردشگری اشاره کرد و افزود: سالانه ۶ میلیون زائر بین دو کشور رفت وآمد دارند و بالای ۷۲ درصد مسافران خارجی کشور از عراق می آیند که از این میزان ۱۸ درصد آن باهدف درمان در کشور حضور پیدا می کنند.

وی بیان کرد: درزمینهٔ انرژی روابط قابل توجهی با عراق برقرار است که از آن می توان به ۱۳۰۰ مگاوات ظرفیت اسمی صادرات برق به عراق و دو خط گاز هرکدام با ظرفیت ۲۵ میلیون مترمکعب گاز اشاره کرد که چنین ظرفیت و رابطه ای را با دیگر کشورها نداریم.

مشاور معاون اول رئیس جمهور ضمن بیان اینکه پیشی بینی می کنیم که تا پایان امسال ۳.۵ میلیارد دلار در بخش انرژی صادرات به عراق داشته باشیم تصریح کرد: در حال حاضر ۲۲ تا ۲۳ میلیون مترمکعب حجم گازی است که از دو خط به عراق صادر می کنیم و همچنین ۴۰ درصد برق کشور عراق از برق ایران و یا از طریق گاز صادراتی تامین می شود.

وی به بخش فنی و مهندسی اشاره کرد و ضمن تاکید بر اینکه تا قبل از داعش در این بخش توسط خصوصی ها و دولتی ها ۴.۴ میلیارد دلار پروژه گرفتیم اظهار کرد: بعد از داعش، عراق با کاهش درآمد نفتی روبه رو شد و به این علت پروژه ها متوقف شد که این مشکل همچنان ادامه دارد البته حرکات آهسته ای در اقلیم صورت گرفته که امید است افزایش یابد.

دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق:

۹۵ درصد درآمد نفتی عراق به واردات اختصاص می یابد

حمید حسینی دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق گفت: در شرایط فعلی صادرات انتخابی نیست بلکه اجباری است زیرا از ابتدای دهه هشتاد ظرفیت های صنعتی کشور دو برابر شده ولی مصرف کشور تغییری نکرده است و به همین دلیل مجبوریم مازاد تولید کشور را صادر کنیم.

حسینی ضمن اشاره به اینکه بهتر از بازار عراق برای صادرات نداریم اظهار کرد: عراق تنها کشور منطقه است که هم پول دارد و هم نیاز به واردات، ازاین جهت که عراق ۸۳ میلیارد دلار درآمد از فروش نفت خام دارد که ۹۵ درصد آن به واردات اختصاص می یابد که اگر تلاش کنیم می توانیم سهم قابل توجهی از این رقم را به خودمان اختصاص دهیم.

وی تصریح کرد: ما به راحتی در عراق تردد می کنیم درصورتی که بقیه کشورها به این شکل نیستند و این برای ما یک فرصت است.

دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق خاطرنشان کرد: در سه قلم مصالح ساختمانی، ماشین آلات صنعتی و کشاورزی مزیت داریم که با توجه به گران تمام شدن حمل ونقل این قلم کالاها برای ترکیه، این کشور هم نمی تواند در این عرصه با ما وارد رقابت شود.

عضو میز عراق سازمان توسعه تجارت ایران:

صادرات ۷ میلیارد دلاری به عراق در نه ماهه ابتدایی امسال/ پیش بینی صادرات ۱۲ میلیارد دلاری به عراق تا پایان سال

گودرزی عضو میز عراق سازمان توسعه تجارت گفت : در ۹ ماهه ابتدای امسال از مجموع ۳۲ میلیارد دلار صادرات کشور نزدیک به ۷ میلیارد دلار به عراق بوده است.

گودرزی بابیان اینکه عراق تنها جایی است که در آن نزول صادرات نداشته ایم عنوان کرد: آمار صادرات ۹ ماهه نسبت به مشابه پارسال رشد داشته و سال های گذشته نیز صادرات به عراق سیر تصاعدی داشته است.

وی با اشاره به اینکه بازار عراق موقت نیست تصریح کرد: در بازده زمانی ای که درگیر بحران اشتغال، ارز و تولید بودیم و هستیم بازار عراق و افغانستان توانسته به داد ما برسد و باید دانست هیچ بازاری بازار عراق نمی شود.

عضو میز عراق سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: یکی از اهدافی که سازمان توسعه تجارت در کشور عراق دنبال می کند ایجاد یک مرکز دائمی بازاریابی و صادرات است که از سنوات گذشته این موضوع را پیگیر شدیم و بودجه کافی را برای آن اختصاص دادیم و خوشبختانه در طی سال جاری این مرکز راه اندازی شد. مطالعات مختلفی روی آن انجام شده است و قرار بر این است که از توانمندی های شرکت ها و استان ها در این مرکز استفاده شود.

وی ضمن تاکید بر پتانسیل استان مرکزی در حوزه گل و گیاه اظهار کرد: صادرات گل و گیاه به عراق می تواند افزایش یابد و با توجه به ظرفیت استان مرکزی در این حوزه، این استان و حتی در سطح کشور می توان فعالیت چشم گیری داشت در همین راستا یک نمایشگاه اختصاصی گل و گیاه در مرکز بازاریابی و صادرات برقرار است.

عضو میز عراق سازمان توسعه تجارت، بازار عراق را رقابتی ارزیابی کرد و ضمن اشاره به اینکه بر اساس پیش بینی ها صادرات به عراق در پایان سال به بیش از ۱۲ میلیارد دلار خواهد رسید تشریح کرد: حجم واردات کشور ما از عراق حدود ۰۱. درصد صادراتی است که به این کشور داریم و این نشان از یک بازار یک طرفه دارد و بازار یک طرفه در درازمدت پاسخگو نیست و باید طرف عراقی را در انجام پروژه ها مشارکت داد و از مزیت های دولت عراق برای کالاهای تولید داخلی استفاده کرد تا صادرات پایدار ایجاد کنیم. این نباشد که ما صفرتا صد کالا را در کشور تولید کنیم و انتظار در تداوم صادرات داشته باشیم.

دبیر میز مدیترانه سازمان توسعه تجارت ایران:

سوریه محلی برای مسابقه اقتصادی تمام کشورها/سهم خواهی از بازار سوریه بالاگرفته است

سجادی نژاد، دبیر میز مدیترانه سازمان توسعه تجارت ایران و رایزن بازرگانی سابق ایران در سوریه و لبنان در رابطه بازار سوریه ابتدا به وضعیت فعلی سوریه اشاره کرد و گفت: در بحران سوریه تمام زیرساخت های این کشور از بین رفت و بر اساس گزارش های مختلف هزینه بازسازی سوریه حداقل ۲۰۰ میلیارد دلار و حداکثر ۱ تریلیارد دلار برآورد شده است و بر اساس برآورد سال ۲۰۱۵ ، در این بحران ۶ استان سوریه صد در صد تخریب و زیرساخت های نزدیک به ۵ استان نیز تا ۶۰ درصد از بین رفته است.

سجادی نژاد ادامه داد: ۹۰ درصد ۶۰هزار واحد صنعتی رسمی ثبت شده در حلب، به عنوان اولین استان اقتصاد کشور سوریه، در این بحران از بین رفت و در صنعت داروسازی سوریه که خودکفا هم بودند و صادرات هم داشتند از ۳۰ کارخانه تقریبا ۷۰ درصد از بین رفته است.

وی تشریح کرد: با توجه به بحران شکل گرفته در سوریه تمام زیرساخت های مهم این کشور تقریبا آسیب دیده و یا از بین رفته است. ازلحاظ سیاست کاری دولت سوریه چه قبل از بحران و چه در حال حاضر باید شرکت ها بدانند که آنجا پول نیست و در تمام قراردادهایی که انجام می گیرد به سیستم BOT معتقد هستند یعنی فرد سرمایه را بیاورد، در این کشور پروژه را اجرا کند قرارداد چندساله ببندد و بعدازاینکه سود خودش را برداشت، پروژه را به دولت واگذار کند و برود.

دبیر میز مدیترانه سازمان توسعه تجارت ایران ضمن اشاره به موافقت نامه های بین ایران و دولت سوریه عنوان کرد: دولت سوریه بر اساس این موافقت نامه ها تسهیلاتی را برای شرکت های ایرانی که بخواهند در سوریه فعالیت کنند قائل شده است تا با کم ترین هزینه ها فعالیتشان را انجام دهند.

وی بیان کرد: در بازار سوریه چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم رقبای بسیار جدی ای داریم که به دنبال سهم گیری از این بازار هستند. در حال حاضر خیلی از کشورها پروژه های متعددی را دیدند و برنامه های متعددی را درست کردند که بتوانند سهمی از این بازار به دست بیاورند. بر اساس برآوردها تخریبی که در سوریه صورت گرفته است در تمام بخش های اقتصادی سوریه تا بیش از ۲۰ سال زمینه کار ایجاد کرده است.

سجادی نژاد ضمن بیان اینکه در حال حاضر تمامی کشورها در حال مسابقه در سوریه هستند اظهار کرد: کشوری در لبنان بیش از ۱۵۰۰ شرکت اروپایی ثبت کرده و در سوریه گرید گرفته است تا بتواند در مناقصات پروژه هایی که در داخل سوریه انجام می شود شرکت کند و پروژه ها را به دست بگیرد.

وی مطرح کرد: معمار و بنیان گذار اقتصاد سوریه نوین تاکید داشت که حتما شرکت های ایرانی در این کشور حضور پیداکرده و در سوریه ثبت شوند که بتوانند در این مناقصات و پروژه ها شرکت کنند تا هم گرید بگیرند و هم بتوانند سهمی از بازار را به دست بیاورند.

دبیر میز مدیترانه سازمان توسعه تجارت ایران ضمن اشاره به قوانین و بروکراسی سفت وسخت حاکم بر سوریه تصریح کرد: هر شرکتی در هر مناقصه و هر پروژه ای باید یک سری از استانداردهایی که اعلام می شود را داشته باشد که ما هم در سوریه بر اساس همین قوانین باید پیش برویم.

وی به موافقت نامه تجارت آزاد بین ایران و سوریه اشاره کرد و افزود: در این موافقت نامه تقریبا ۴ درصد تعرفه تجاری در نظر گرفته شده است که در حال مذاکره هستیم تا این ۴ درصد را به صفر برسانیم.

سجادی نژاد خاطرنشان کرد: حمل ونقل بین ایران و سوریه از طریق ایران به ترکیه و پس از آن وارد بندر طرطوس یا لاذقیه می شود که البته به دنبال این هستیم که بتوانیم مسیری ترانزیتی بین ایران، عراق و سوریه داشته باشیم که اگر این مسیر تامین امنیت شود امیدواریم در نیمه اول سال جدید مسیر را ایجاد کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی:

صادرات ۱۸۹ میلیون دلاری استان مرکزی به عراق در ۹ ماهه امسال

محمدرضا حاجی پور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: در ۹ ماه ابتدای امسال از ۷۵۰ میلیون دلار صادرات استان نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار به کشورهای عراق و سوریه صادرشده که ۱۸۹ میلیون دلار آن که ۲۶ درصد کل صادرات استان را شامل می شود مرتبط به عراق است.

حاجی پور بیان کرد: مواد غذایی، قطعات خودرو، مصالح ساختمانی و شیشه اهم این محصولات صادراتی از استان بوده اند.

وی ایجاد ۶ میز صادراتی در استان را یکی از اقدامات انجام شده در راستای توسعه صادرات استان دانست و اظهار کرد: برای کمک به صادرکنندگان و توسعه صادرات استان از ظرفیت های موجود در سازمان توسعه تجارت نیز استفاده می کنیم.

منبع: سایت دانا

 

نظرات

بدون نظر