نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
ناکامی دولت ها در نوسازی بافت های فرسوده

ناکامی دولت ها در نوسازی بافت های فرسوده

رئیس انجمن انبوه سازان گفت: تا به امروز هیچ دولتی نتوانسته و نخواسته است که نوسازی بافت های فرسوده انجام شود.
جمشید برزگر رئیس انجمن انبوه سازان کشور در گفت وگو با خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، با اشاره به اینکه هفته گذشته جلسات بسیار موثر و تخصصی با معاونان وزیر راه و شهرسازی درباره ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید داشته ایم، گفت: به عقیده بنده باید برای ساخت این تعداد واحد مسکونی در شهرهای جدید سیاست گذاری و نظارت های بسیار دقیقی صورت گیرد تا شاهد اتمام به موقع ساخت این واحدها در کشور باشیم.

وی ادامه داد: قانون برنامه چهارم، پنجم و ششم تکلیف کرده که دولت باید در راستای نوسازی بافت های فرسوده اقدامات لازم را انجام دهد اما تا به امروز هیچ دولتی نتوانسته و نخواسته است که نوسازی بافت های فرسوده انجام شود.

برزگر ادامه داد: بخش خصوصی و توسعه گران در صورتی که تسهیلات و حمایت های لازم از آنها صورت گیرد می توانند نوسازی بافت های فرسوده را به شیوه بسیار موثری انجام دهند.

رئیس انجمن انبوه سازان کشور اظهار کرد: به عقیده بنده دولت باید از همفکری متولیان این بخش استفاده کند و نظرات آنها را درباره احیای طرح های بازآفرینی شهری جویا شود. باید تمامی دستگاه های اجرایی از جمله دولت و شهرداری ها در کنار هم بتوانند این طرح بزرگ ملی را به مرحله اجرایی برسانند.

وی با اشاره به اینکه تامین سرمایه و منابع مالی این طرح باید فراهم شود تا بخش خصوصی و انبوه سازان وارد مرحله اجرایی شوند، گفت: تا زمانی که تامین منابع مالی این طرح فراهم نشود انبوه سازان و توسعه گران وارد این طرح نخواهند شد.

برزگر ادامه داد: برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید باید عزم ملی و اراده عمومی فراهم باشد و دولت باید در اجرای این طرح از توسعه گران و انبوه سازان استفاده کند زیرا که ساخت این واحدها تنها از طریق بخش خصوصی امکان پذیر خواهد بود.

وی افزود: متاسفانه اگر دولت در اجرای این طرح به بخش خصوصی بها ندهد این طرح مانند مسکن مهر به نتیجه خوبی نمی رسد و ما باید سال های بسیاری چشم انتظار اتمام این طرح باشیم.

رئیس انجمن انبوه سازان کشور با بیان اینکه ۹۷ درصد از مواد اولیه و مصالح ساختمانی تولید داخل است، گفت: تا زمانی که آسیب شناسی و رفع موانع این طرح ها انجام نشود، نوسازی بافت های فرسوده و یا ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید با مشکل مواجه خواهند بود زیرا که اجرای این طرح ها تنها به ساخت محدود نمی شود.

برزگری توضیح داد: باید کارهای اساسی و زیربنایی این طرح ها انجام شود به طور مثال ساخت طرح مسکن مهر، ۱۴ سال به طول انجامید و تنها واحدهایی که در اختیار بخش خصوصی بود به اتمام رسید، دولت طی ۱۴ سال گذشته هنوز نتوانسته ۲میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر را به اتمام برساند.

وی در پایان گفت: دولت باید برای تمامی طرح های مَسکنی خود از نظرات کارشناسان مسکن و بخش خصوصی استفاده کند تا شاهد نتیجه مطلوب در حوزه مسکن باشیم.

منبع: سایت خبرنگاران جوان

 

نظرات

بدون نظر