نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
مقایسه انواع سیستم گرمایشی و انتخاب بهترین آن

مقایسه انواع سیستم گرمایشی و انتخاب بهترین آن

شاید یکی از دغدغه های ما در فصل زمستان گرم کردن خانه هایمان باشد. امروزه راه های بسیاری برای گرم کردن منازل وجود دارد. انواع سیستم های گرمایشی از قبیل پکیج و رادیاتور, رادیاتور قرنیزی, گرمایش از کف که هریک مزایا و معایبی دارد. هم چنین برخی از این سیستم ها در مناطق خاص پاسخگو نیستند و باید متناسب با شرایط اقلیمی منطقه زندگیمان آن ها را انتخاب کنیم.
از دیگر انواع سیستم های گرمایشی آن هایی هستند که به عنوان خنک کننده هم استفاده می شوند , در فصل سرما محیط خانه را گرم می کنند و در فصل گرما محیط خانه را خنک می کنند و در واقع نقش دوگانه دارند. در این مطلب از سایت نیاز به خرید تصمیم داریم انواع سیستم های گرمایشی از گذشته تا به امروز را با هم مقایسه کنیم و مزایا , معایب  و کارکرد هر یک را به اختصار توضیح دهیم تا در انتها بهترین نوع سیستم گرمایشی را انتخاب کنیم. با ما همراه باشید.


قدیمی ترین سیستم گرمایشی

اغلب ما نام چراغ های گردسوز و علاءدین را از خاطرات مادربزرگ هایمان شنیدیم, که در گذشته های دور برای گرم کردن خانه ها استفاده می کردند. این چراغ ها معمولا قادر بودند تنها فضای اطراف خود را گرم کنند بنابراین افراد برای گرم شدن دور آن جمع می شدند که خطرات بسیاری از قبیل آتش سوزی داشت.
اما در گذشته های نه چندان دور از بخاری به عنوان گرم کننده استفاده می شد که البته هنوز هم در شهرستان ها و حتی برخی خانه های پایتخت شاهد آن هستیم. بخاری ها را می توان به عنوان سیستم های گرمایشی اولیه معرفی کرد که در دو نوع بدون دودکش و با دودکش موجود هستند.

البته استفاده از بخاری ها هم بی خطر نبود و نیست و مشکلات عدیده ای دارند. به طور مثال  گاها به خاطر نشت گاز از شلنگ های گاز و یا عدم نصب صحیح لوله های بخاری جان انسان ها به خطر می افتد.
اما ظاهرا بخاری ها قادرند فضای اطراف را بهتر گرم کنند و دمای فضای اتاق را مستقیما بالا ببرند. این موضوع از بررسی خانه ها در مناطق سردسیر و کاربرد بخاری در آن ها قابل درک است.
برخی از مشهورترین کارخانه هایی که بخاری به فروش می رسانند آبسال, نیک کالا,آزمایش و لورچ هستند.

بخاری     بخاری نیک کالا

 

شوفاژ(رادیاتور) متداول ترین سیستم گرمایشی


امروزه بیشتر خانه ها و آپارتمان ها به خصوص در کلان شهرها سیستم گرمایشی شوفاژ(رادیاتور) با موتورخانه یا پکیج را به کار می برند.
 موتورخانه یک سیستم مرکزی گرمایشی است که برای کل واحدهای ساختمانی به کار می رود که گرمایش آب مصرفی و گرمای محیط را تامین می کند. در این سیستم انتقال گرما به وسیله رادیاتورها انجام می گیرد.
اجزای اصلی موتورخانه ها دیگ,مشعل, پمپ و لوله کشی های مربوطه می باشد.

پکیج هم در حقیقت نوع فشرده ای از موتورخانه با ظرفیت پایین برای مصارف خانگی می باشد. پکیج ها هم شبیه به سیستم موتورخانه عمل می کنند با این تفاوت که پکیج باید برای هر واحد به صورت مجزا نصب شود و هر پکیج یک مشعل مختص به خودش را دارد.
یکی از مزایای استفاده از پکیج به جای موتورخانه کاهش لوله کشی های مربوطه و در نتیجه کاهش هزینه می باشد. هم چنین پکیج های دیواری فضای کمی را اشغال می کنند و بهتر است برای خروج دود به بهترین صورت این دستگاه در بالکن نصب شود.
برای یک خانه تعداد رادیاتورها و اندازه ی آن ها بستگی به متراژ خانه دارد ولی معمولا برای یک خانه 80 تا 100 متری 2عدد رادیاتور 12 پر برای پذیرایی و برای هر اتاق خواب یک رادیاتور 8پر کفایت می کند.
 

موتورخانه

پکیج

 

 

نحوه کارکرد شوفاژ(رادیاتور) با موتورخانه 


موتورخانه ها حرارت را به وسیله دیگ و مشعل به سیال حرارتی که در این سیستم آب می باشد منتقل می کند و آب که دمای آن بوسیله موتورخانه بالا رفته است از طریق لوله ها به رادیاتورها منتقل می شود. در این مرحله بعد از رسیدن آب به رادیاتورها دمای آب کاهش می یابد و دوباره برای گرم شدن به موتورخانه برمی گردد و وارد دیگ می شود. این چرخه به صورت یک سیکل دائما تکرار می شود.آبی که از موتورخانه خارج می شود دمای آن 180 درجه فارنهایت است و آبی که وارد موتورخانه می شود و در چرخه قرار می گیرد دمای آن 20 درجه کاهش می یابد و به 160 درجه فارنهایت می رسد.

رادیاتورها هم با چرخش هوای گرم و سرد در فضا محیط را گرم می کنند. اما در بررسی های صورت گرفته درمی یابیم که این سیستم نمی تواند محیط را به صورت یکنواخت گرم کند و برای محیط سردسیر خیلی مناسب نیست. همچنین میزان دما و میزان رطوبت در رادیاتور با موتورخانه قابل کنترل نیست. در صورتی که میزان رطوبت در خانه هایی که از سیستم گرمایشی شوفاژ(رادیاتور) استفاده می کنند کاهش می یابد و این میزان رطوبت باید بوسیله اضافه کردن بخار در محیط جبران شود.
از دیگر معایب این سیستم اتلاف انرژی و حرارت است که به هیچ وجه قابل حذف نیست. چون بهترین مکان برای قرارگیری رادیاتورها در زیر پنجره ها یا کنار دیوارهای خارجی است , میزان قابل توجهی از حرارت از درز پنجره ها و کف اتلاف می شود.


رادیاتورها در سه جنس آلومینیومی, فولادی و چدنی تولید می شوند که رادیاتور چدنی به دلیل وزن بالا و کارایی پایین استفاده نمی شود و منسوخ شده است.
رادیاتورهای آلومینیومی راندمان بالاتری دارند و زیباتر و گران تر هستند و مبنای فروش آنها پره است, که کم و زیاد می شود ولی رادیاتورهای فولادی به شکل یک تکه و شبیه بلوک هستند و قابلیت اضافه یا کم کردن پره در خارج از کارخانه را ندارند.

نسل جدید رادیاتورها برای گرمایش رادیاتورهای قرنیزی هستند که آرام آرام جایگزین رادیاتورهای قدیمی می شوند, از مزایای این رادیاتورها هم می توان به تولید گرمای یکنواخت اشاره کرد. که در ادامه به آن ها می پردازیم.
 

رادیاتور پره ای رادیاتور پنلی
 


رادیاتور های قرنیزی


این رادیاتورها جدیدترین نسل رادیاتور هستند که به دکوراسیون و طراحی داخلی هم کمک شایانی کرده است. همچنین انتظار می رود با به کارگیری این رادیاتورهای دو منظوره بتوان هزینه ها را هم کاهش داد.
همانطور که گفتیم از مهمترین مزایای این نوع رادیاتور می توان به گرمای یکنواخت و زیبایی و سازگاری با دکوراسیون داخلی اشاره کرد. این رادیاتور از دیدها پنهان است و به دکوراتیو اجازه می دهد طراحی خود را بدون در نظر گرفتن رادیاتور انجام دهد.


رادیاتور قرنیزی ضمن داشتن تمام ویژگی های رادیاتورهای قدیمی ویژگی های خاص خود را در طراحی دارد.
اما گران بودن آن و محدود بودن ضمانت برای این رادیاتورها معایبی است که باعث می شود تنها در منازل لوکس شاهد این سیستم گرمایشی باشیم.
یکی دیگر از معایب رادیاتورهای قرنیزی این است که نمی توان وسایلی که به گرما حساس هستند مثل تلویزیون و کامپیوتر و وسایل برقی مشابه را در خروجی مستقیم این رادیاتورها قرار داد.

رادیاتور قرنیزی رادیاتور قرنیزی پنلی

سیستم های گرمایشی فن کوئل


فن کوئل دستگاهی است که هم جهت سرمایش و هم گرمایش به کار می رود. معمولا از فن کوئل ها در محیط های اداری و تجاری بیشتر استفاده می شود.
یک فن کوئل دارای اجزایی مثل: فن, کویل های سرمایش و گرمایش, فیلتر هوای قابل تعویض یا قابل شستشو, شیرفلکه, شیر هواگیری و ترموستات و هیومیدستات می باشد.

فن کوئل ها به سه دسته زمینی, سقفی و دیواری تقسیم می شوند که ساز و کار آن ها تقریبا مشابه یکدیگر است. بعضی از ان ها دارای کانال کشی و برخی دیگر فاقد آن هستند و تنها هوای داخل ساختمان را به گردش در می آورند و دمای آن را تنظیم می کنند.
آن دسته از فن کوئل هایی که کانال کشی دارند هم به دو دسته توکار یا روکار تقسیم بندی می شوند که طرز کار آن ها کاملا مشابه یکدیگر است.

یکی از مزایای استفاده از فن کوئل ها این است که کنترل درجه حرارت در فضا به صورت جداگانه انجام می شود و از انتقال آلودگی بین اتاق ها جلوگیری می کند. از معایب این سیستم گرمایشی هم نگهداری و تمیز کردن مشکل انها را می توان نام برد.


نحوه عملکرد فن کوئل:


فن کوئل از یک مجموعه لوله ی خم خورده  به نام کوئل و یک فن تشکیل می شود که در ورودی این لوله ها یک شیر برقی قرار دارد .نقش این سوپاپ یا شیر برقی کنترل جریان آبیست که به آن وارد می شود. میزان دما را هم می توان با دور فن کنترل کرد.
نحوه کارکرد فن کوئل در سرما و گرما به یک شکل است با این تفاوت که در فصول گرم سال آب سرد وارد لوله ها می شود و در فصول سرد اب گرم وارد لوله ها می شود. سپس با چرخش فن و برخورد آن با سطوح پره ها و لوله های مسی آن ها گرم یا سرد می شوند و هوای گرم یا سرد به بیرون منتقل می شود.

فن کوئل


سیستم گرمایش تابشی


این نوع سیستم همانطور که از نامش پیداست از تابش گرما به فضا و گرم کردن محیط سرد گرفته شده است. مشهور ترین سیستم گرمایش تابشی از گذشته تا به امروز خورشید است که فضای میان خود تا زمین را به صورت تابشی و چرخش هوا گرم می کند.
سیستم های تابشی امروزی که به صورت سیستم گرمایشی تابشی از سقف, دیوار و کف می باشد به وسیله لوله ها و وسایل الکتریکی و یا هیدرولیکی فضا را گرم می کنند.


از سیستم های نوین گرمایش تابشی که امروزه استفاده می شود می توان گرمایش از کف را نام برد. 
سیستم گرمایشی تابشی بوسیله یک منبع گرما, گرما را تولید کرده و  از طریق لوله ها آن ها را منتقل می کنند.
از سیستم تابشی بیشتر برای گرم کردن سالن های ورزشی, گلخانه ها و مکان های عمومی استفاده می کنند.

 

        گرمایش از کف روشی نوین برای گرم کردن خانه ها

سیستم های گرمایشی نوین


امروزه سیستم های نوین دیگری وارد بازار شده اند که به تجهیزات و آب کمتری نیاز دارند. به این سیستم ها, سیستم های DX گفته می شود که عمل انتقال حرارت را به وسیله ی گاز فریون انجام می دهند. سیستم های DX سیستم های یکپارچه سرمایشی و گرمایشی هستند که به موتورخانه هم نیازی ندارند و در فضای مرده و غیرقابل استفاده ساختمان مثل پشت بام ها نصب می شوند.
از مهمترین این سیستم ها , سیستم های سرمایشی و گرمایشی GHP و VRF را می توان نام برد.
مزیت GHP نسبت به VRF این است که قدرت گرمایشی آن به همان اندازه VRF بالاست و راندمان بالایی هم دارد و با گاز شهری و مقدار کمی برق کارمی کند. ولی VRF و داکت اسپیلت سیستم های تمام برقی هستند که قدرت گرمایشی آن ها پایین است و در نقاط سردسیر باید مکمل حرارتی مثل پکیج یا دیگ آب گرم نیز به کار رود.

سیستم vrf

ارزانترین سیستم گرمایشی


در یک بررسی اجمالی در می یابیم بخاری ارزانترین سیستم گرمایشی است اما به دلیل عدم سازگاری با دکوراسیون داخلی امروزه در آپارتمان ها استفاده نمی شود.
اغلب سازندگان ترجیح می دهند از سیستم رادیاتور و پکیج استفاده کنند چون هم نسبت به سیستم های دیگر ارزانتر است و هم ددسر کمتری دارد!
کنترل دمای آب و رادیاتورها در سیستم رادیاتور با پکیج دیگر مرکزی نیست و هر واحد می تواند متناسب با نیاز خود آن را کنترل کند. همچنین کمتر شدن لوله کشی ها در این سیستم استفاده از پکیج را مقرون به صرفه تر می کند.

 

نتیجه گیری
درپایان این مطلب این شما هستید که باید انتخاب کنید کدام سیستم گرمایشی را برای منزل خود به کار ببرید. مهمترین گزینه ای که باید به آن توجه داشته باشید شرایط اقلیمی و جغرافیایی است, تا بدانید کدام سیستم گرمایشی پاسخگوی شرایط شماست و قادر است به خوبی محیط منزلتان را گرم کند.
دومین مورد هزینه ایست که برای این سیستم کنار گذاشته اید. شما می توانید با توجه به بودجه ای که در نظر گرفته اید مناسب ترین سیستم گرمایشی را انتخاب کنید.
این طور برداشت می شود با توجه به شرایط اقلیمی تهران و مدل ساخت و سازی که به شکل آپارتمان می باشد و انتخاب اکثریت کارفرمایان بهترین گزینه  سیستم گرمایشی پکیج رادیاتور باشد. 

 

این مطلب توسط تیم محتوا نویسی سایت نیاز به خرید نوشته شده و هرگونه کپی برداری از این مطلب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

نظرات
صبوری
ممنون از مطلب خوبتون. از بین این سیستم های گرمایشی که معرفی کردید رادیاتور قرنیزی به درد مناطق سردسیر میخوره؟؟
1398/10/28 - پاسخ
نیاز به خرید (مدیر سایت)
دوست عزیز برای گرفتن مشاوره در این خصوص درخواست خود را مبنی بر مشاوره درباره رادیاتور قرنیزی در سایت به صورت رایگان ثبت کنید تا تامین کنندگان مرتبط مستقیما با شما تماس بگیرند.
1398/10/28
محسنی
بسیار کامل و جالب و کاربردی بود . رادیاتور قرنیزی خیلی جالب بود
1398/10/30 - پاسخ
نظامی
از اطلاعات جامع و کاملتون در مورد سیستمهای گرمایشی ممنونم اگر ترتیبی اتخاذ کنید که قیمت ها هم در دسترس باشه خیلی بهتر میشه . با این حال سایت نیاز به خریدخیلی کامل است
1398/11/01 - پاسخ