نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
خودکفایی در تولید سیمان و مصالح ساختمانی

خودکفایی در تولید سیمان و مصالح ساختمانی

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: علی رغم اینکه در اوایل انقلاب با چالش جدی سیمان و مصالح ساختمانی روبرو بودیم، اما هم اکنون حدود ۷۰ میلیون تن مصالح سیمانی در کشور تولید می شود.
به گزارش خبر نگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، غلامرضا کاتب عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در جشنواره ملی بتن و زلزله با بیان اینکه در دهه های گذشته همزمان با ساخت مسکن مهر، مصرف بتن در کشور افزایش یافته است، گفت: تحقیقات و آزمایشات مختلف نشان می دهد که در ساختمان های کشور میزان کیفیت بتن افزایش یافته اما همچنان با سطح ایده آل مطلوب فاصله بسیار زیادی دارد.

وی ادامه داد: در ایران ظرفیت های بسیار زیادی وجود دارد و اولین ظرفیت بزرگ در ایران وجود انجمن بتن و عضویت ۵ هزار نفر در این انجمن است که نشان دهنده وجود نخبه های بسیار بزرگ در کشور است.

عضو هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: همه پروژه های عمرانی از جمله سدسازی و تونل سازی جزو سرمایه های ملی کشور به شمار می روند و ما برای افزایش کیفیت آنها باید از بتن ها و مصالح ساختمانی بسیار مرغوب استفاده کنیم.

کاتب تصریح کرد: حدود ۴ هزار دانشجو در کشور تحصیل می کنند و ما نیرو های فنی و علمی را تربیت می کنیم اما باید به جای ایجاد رقابت های کمی، آن ها را به رقابت های کیفی ترغیب کنیم. ما باید بین دانشگاه ها و رقابت های کمی فاصله ایجاد کنیم تا دانشجویان و محققان برای رسیدن به کالا ها و تولیدات خود انگیزه های لازم را داشته باشند.

وی افزود: عمر سیمان در ایران به ۱۸۰ سال می رسد. سیمان و آب در ایران بیشترین نقش را در تولید کالا ها ایفا می کنند.

عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار کرد: علی رغم اینکه در اوایل انقلاب با چالش جدی سیمان و مصالح ساختمانی روبرو بودیم، اما هم اکنون حدود ۷۰ میلیون تن مصالح سیمانی در کشور تولید می شود و علاوه بر تامین منابع داخلی توانسته ایم، سیمان و مصالح ساختمانی را به خارج از کشور صادر کنیم.

کاتب افزود: سیمان نقش بسیار موثری در مبارزه با تخریب و نگهداری ساختمان ها در حوادث غیر مترقبه دارد، به طور مثال در ساختمان پلاسکو اگر به جای استفاده از آهن آلات از بتن استفاده می کردند، میزان خسارت ها بسیار کاهش می یافت و ما شاهد به جای ماندن چنین خسارتی نبودیم.

وی افزود: مسئولان دو ماموریت برای حفظ سرمایه ملی برعهده دارند اولین ماموریت مربوط به کار های تحقیقاتی، علمی و پژوهشی است و ماموریت دوم افزایش نظارت مسئولان بر استاندارد های ساختمان های بتنی است و ما باید نقش نظارتی را به دانشجویان این حوزه واگذار کنیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: من به عنوان یک قانونگذار نقش نظارتی بر اجرای قوانین را بر عهده دارم و باید تلاش کنم که سهم کیفیت مصالح ساختمانی در این بخش افزایش یابد.

کاتب با اشاره به اینکه تونل جاده هراز چندین سال است که افتتاح شده است، افزود: با این حال هر از چندگاهی به دلیل آنکه از کیفیت و بتن خوبی استفاده نشده، شاهد بسته شدن این تونل و جاده هستیم.

کاتب ادامه داد: باید سعی کنیم در پروژه های عمرانی به ویژه سد سازی و تونل سازی از بتن های بسیار مرغوب استفاده کنیم تا شاهد پس دادن آب در این پروژه ها نباشیم.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

 

نظرات

بدون نظر