نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
وام مسکن افزایش پیدا نمی کند

وام مسکن افزایش پیدا نمی کند


وزیر راه و شهرسازی با بیان این که وظیفه وزارت شهرسازی، تعادل بخشی به بخش عرضه و تقاضای مسکن است، جدیدترین وضعیت مربوط به افزایش وام مسکن را تشریح کرد.
به گزارش مشرق، محمد اسلامی در برنامه نگاه یک شبکه اول با بیان این که به طور طبیعی حداقل سالانه باید ۹۰۰ هزار واحد مسکونی تهیه و آماده عرضه کنیم، اظهار کرد: این اقدام می تواند به تقاضای سالانه مسکن پاسخ درستی دهد و به عنوان راهبرد اساسی باید به آن پایبند باشیم اما متاثر از شرایط دخالت های موجود، مسکن هایی ایجاد شده که نمی تواند پاسخگوی تقاضای فعلی باشد زیرا این مسکن ها گران قیمتند.
وی با بیان این که دوره جدید وزارت راه و شهرسازی حدود ۲ هفته قبل آغاز (۶ آبان ماه ۹۷) و ایجاد ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در ۳ تالیف رسما اعلام و به سازمان های مربوط اعلام شد، افزود: باید تقاضای اجاره را جایگزین تقاضای تملک واحدهای با قیمت مناسب کنیم ایجاد ۴۰۰ هزار واحد از جمله اقداماتی است که در این راستا صورت می پذیرد. شناسایی و در اختیار سازندگان قرار دادن زمین های موجود در بافت فرسوده شهری یکی از اقدامات در دست کار ماست البته این عرضه زمین تنها در مورد اراضی دولت و زمین هایی که در دست دولت باشد صورت می پذیرد. امسال حدود ۲۰۰ هزار هکتار از این دست زمین ها توسط دولت واگذار شده است.

وی با اشاره به واگذاری مجوزهای رایگان ساخت و ساز به سازندگان و پیمانکاران مسکن به عنوان دیگر اولویت این وزارتخانه یاد کرد و ادامه داد: دولت با تزریق تسهیلات ریالی به بانک تجارت قصد ایجاد تحرک در بازار مسکن دارد که پیمانکاران و سازندگان مسکن بتوانند در پیشبرد ساخت و ساز شان تسریع داشته باشند. اصلاح تراکم سازه های شهری از دیگر اولویتهای ما در شهرهای غیر کلان شهرهاست به گونه ای که در صورت امکان تراکم برخی سازه ها افزایش خواهد یافت در بافت های فرسوده، با تجمیع پلاک ها می توان بهسازی در فضای شهری ایجاد کرد. بحث معماری در سازه ها بسیار مهم است زیرا اگر بحث اصالت معماری، تاریخی، فرهنگی و ملی را حفظ نکرده باشیم بی شک به وظیفه تاریخی خود عمل نکرده ایم.


مالیات یک راه حل منطقی
وزیر راه شهرسازی با اشاره به موضوع مالیات، اظهار کرد: مالیات بر عایدی سرمایه موضوع مهمی است چون باعث می شود از در تله افتادن درآمدهای کشور جلوگیری شود، تخصیص حدود ۲ و نیم میلیون واحد مسکونی گران قیمت حجم زیادی از درآمدهای مالیاتی کشور را به خود اختصاص می دهد. البته جوانب و چند و چون این مبحث در مجلس در حال بررسی است.

اسلامی از وجود طرح مکمل در دل طرح ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکن خبر داد و افزود: صدور کارت خرید مصالح ساختمانی و بهره مندی از موضوعات فنی مهندسی از زیر مجموعه های طرح مکمل هستند که سبب ایجاد بازار تعهدی و نقدی می کند.تفاهم نامه این طرح تا هفته آینده با بانک عامل قطعی خواهد شد. این امر سبب می شود قدرت خرید افزایش یابد. مهمترین هدف این برنامه سامان دهی اقشار مورد نظر در شهرهای انتخاب شده است.

وی یادآور شد: تالیف دوم ایجاد ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافتهای فرسوده است که ۲۷۰ محله هدف در ۳۱ استان برای این منظور در نظر گرفته شده و در نهایت ایجاد و احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در ۲۱ شهر جدید است که این شهرها در حال شناسایی و بررسی هستند. این ۳ تالیف در مدت ۲ سال تدوین و برنامه ریزی شده است. تا پایان سال ۹۹ احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تالیف و تدوین شده به پایان خواهد رسید.

الزام بنگاه های مسکن به تنظیم حمایتی اجاره نامه
وی در ادامه به موضوع اجاره بهای مسکن اشاره کرد و گفت: شرایط اجاره مسکن و اجاره بها بسیار حساس و قابل تامل بوده و نمی توان سر و سامان دادن به آن را نمی توان به تنهایی از دولت توقع داشت. بازار مسکن به شدت تحت تاثیر سوداگری است ما باید اتحادیه آژانس های مسکن را ملزم به تنظیم رویه اجاره و معامله ای کنیم به گونه ای که حمایتی از حقوق طرفین معامله (مالک و مستاجر) وجود داشته باشد. با اجرای طرح مکمل می توان قیمت گذاری بهاء تفاهم شده مسکن را مهار کرد در ضمن فعلا افزایش نرخ وام مسکن در دستور کار ما نیست.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این که شهرهای طبس و مکران در جنوب کشور به عنوان شهرهای جدیدهستند، تصریح کرد: مصوبه شهر طبس حدود ۲۵ سال قبل انجام شد اما به دلایلی کلنگ آن نخورد، کلنگ احداث این ۲ شهر به زودی به زمین خواهند خورد. البته اولویت ما در ایجاد شهرهای جدید تکمیل پروژه های مسکن مهر در حاشیه کلان شهرهاست به طور مثال در شهر جدید اندیشه ظرفیتهای زیادی وجود دارد که به آنها رسیدگی خواهد شد در هشتگرد، پرند و پردیس هم ظرفیت های باقی مانده ای وجود دارد که مورد رسیدگی قرار می گیرد.

اسلامی با یادآوری این که حدود ۶۰ هزار واحد مسکن مهر به کمیته امداد واگذار شده است، اظهار کرد: در قانون آمده است که دستکم ۵۰ هزار واحد مسکونی مهر باید به کمیته امداد واگذار شود، این نهاد پروژه به پروژه مسکن های واگذار شده را بررسی، صورت جلسه، تکمیل و در اختیار افراد زیر پوشش خود قرار می دهد.

مخالفت وزارت نیرو با بارگذاری مسکن در پردیس
وی بیان کرد: با توجه به اینکه امکان نام نویسی برای مسکن مهر وجود ندارد و این طرح ادامه نمی یابد تلاش می کنیم مسکن آبرومندی به ثبت نام کنندگان مسکن مهر ارائه دهیم. مسکن مهر دچار موانعی از جمله محوطه سازی ها و تاسیسات زیربنایی شد. وزارت نیرو با بارگذاری پردیس به دلیل ناتوانی در آبرسانی مخالفت کرد. آبرسانی در طرح های مسکن مهر بسیار بیشتر از برنامه بود و نقاط انتخاب شده بر اساس مطالعات و مدیریت شهرهای جدید نبود افزود: مناطق ایجاد مسکن مهر، مدیریتی انتخاب و دستور اجرای آنها داده شد. امروز هماهنگی ها و سیاستگذاری ها و مدیرانی که با اعتقاد بتوانند طرح مسکن مهر را به پایان برسانند در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است.

وی ادامه داد: برای مسکن مهر پردیس با شرکت پیمانکاری قراردادی برای محوطه سازی منعقد و با شرکتی به دلیل نبود آسانسور در برخی بلوک های مسکن مهر پردیس برای تجهیز این بلوک ها به آسانسور تفاهمنامه ای امضا شده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: واحدهای آماده ای در طرح مسکن مهر پردیس وجود دارد که به دلیل نبود تاسیسات زیربنایی و انشعابات قابل بهره برداری نیست. در سال ۹۷ و ۹۸ ماهانه واحدهایی از مسکن مهر تکمیل و به مردم واگذار می شود. مردم باید بپذیرند بدون مشارکت آنان نمی توان طرح های مسکن مهر را تکمیل کرد و اگر کسی زمانی پولی را واریز کرده است نباید توقع داشته باشد ما با همان قیمت خانه را بدهیم.

وی افزود: تعدادی واحد مسکن مهر داریم که افراد بدون قرارداد و انجام تعهداتشان و پرداخت نکردن اقساط در آنها مستقر شده اند.

 

 

نظرات

بدون نظر