نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
معماری ساختمان چگونه حرفه و رشته ای است ؟

معماری ساختمان چگونه حرفه و رشته ای است ؟

به طور یقین همواره درباره موضوعات مختلف در بین افراد اختلاف نظرات فراوانی وجود دارد، به طور مثال در معماری یک ساختمان عده ای مخالف و موافق تقلید از  الگوهای بیگانه ، ایجاد تنوع و موضوعات دیگر این چنینی هستند. بنابراین ساخت یک بنا علاوه بر اهمیت آن برای مالک، می تواند تاثیر جبران ناپذیری نیز بر هویت و شکل یک شهر داشته باشد.


معماری ساختمان


معماری یک ساختمان نیازمند توجه به ویژگی های مهمی همچون سازگاری با اقلیم و مکان آن ساختمان است. سپس با در نظر گرفتن تمامی این مسائل که شامل جهت شیب، نوع خاک، جهت وزش باد و تابش آفتاب و سایر عوامل است باید به مسائل دیگری همچون موارد زیر در طراحی و ساخت یک ساختمان توجه داشته باشیم :
1- به کارگیری ایده های خلاقانه و زیبا در یک ساختمان
2- توجه به اصول سنتی معماری ایرانی
3- سازگاری با طبیعت
4- در نظر گرفتن فرهنگ عمومی محله و شهر زندگی
معماری ساختمان


معمار ( طراح ساختمان )


در واقع به هر فردی صاحب مدرک که در کشیدن نقشه یک ساختمان، طراحی و نظارت بر آن از تجربه و دانش کافی برخوردار است؛ به طوری که تصمیمات حرفه ای او در این زمینه باعث ارتقاء امنیت عمومی ساختمان شود، معمار یا طراح ساختمان گویند.


کاربرد نقشه کشی در معماری


معماری رشته و حرفه ای است که در آن مهندس معمار با کشیدن نقشه ای برای ساخت یک بنا مطابق با آموزه ها و تجربیات خود، اصول حرفه ای که باید در طراحی نمای خارجی ساختمان، دکوراسیون و طراحی داخلی آن، محل دقیق قرارگیری مبلمان و ارتباط فضاهای یک ساختمان با یکدیگر رعایت شود؛ به صورت ترسیم نقشه ( دستی – سیستمی ) برای سازنده به نمایش گذاشته می شود. همچنین مسائل دیگری همچون محاسبات دقیق تاسیسات و سازه ساختمان را نیز با کمک نرم افزارهای مخصوص به دست آورده و بر روی نقشه های ساختمان پیاده می کنند.
در نقشه کشی، هر فرد معمار ابتدا لازم است که درباره مباحث تخصصی همچون هنرهای تجسمی، ترسیم فنی، درک تصاویر و طراحی نقشه، طراحی حجم و ماکت سازی،مبحث متره و برآورد، کاربرد رایانه در نقشه کشی، بناهای تاریخی، مواد و مصالح ساختمانی،اصول نقشه برداری و ترازیابی آگاهی لازم را کسب کنند و سپس با توجه به اصول خاص و ویژه، در خصوص انواع سبک های معماری ایرانی - اسلامی یا جهانی مطالعات گسترده ای داشته باشد.

نقشه کشی و معماری

نظرات

بدون نظر