نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
پیش بینی قیمت مسکن در اسفند ماه

پیش بینی قیمت مسکن در اسفند ماه

همزمان با سقوط قیمت دلار، کاهش قیمت واحد های مسکونی در برخی از مناطق تهران به گوش می رسد که این امر نشان دهنده روز های خوب پیش روی بازار مسکن است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ این روز ها با توجه به کاهش قیمت دلار از ۱۵ هزار تومان به ۱۰ هزار تومان زمزمه های توقف افزایش قیمت مسکن نیز به گوش می رسد به طوری که بسیاری از مشاوران املاک خبر از افزایش مشتری های روزانه خود می دهند.

متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در استان تهران طی بهار سال ۹۲ تا بهار سال ۹۴ بین ۴ تا ۴ ونیم میلیون تومان بوده، اما هم اکنون گزارش های مرکز آمار نشان می دهد که پس از بهار سال ۹۶ طی ۱۸ ماه متوسط قیمت مسکن به ۹.۲ میلیون تومان رسیده است، این در حالی است که بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار مسکن اعلام کردند که هرچه به سال ۹۸ نزدیک می شویم احتمال ثبات و کاهش قیمت مسکن بیشتر می شود.

بازار مسکن طی یکسال گذشته شاهد فراز و فرود های بسیاری بود به طوری که در طول این مدت بازار ساخت و ساز از رکود ۵ ساله خارج و برای ۴ الی ۵ ماه روی رونق را دید، اما بلافاصله بعد از افزایش قیمت دلار این بازار مجددا وارد رکود سنگینی شد که بسیاری از فعالان بازار ساخت و ساز اعلام کردند؛ خروج بازار مسکن از این رکود نیازمند گذشت ۷ الی ۸ سال زمان است.

بر اساس این گزارش طی یک ماه گذشته با کاهش چشمگیر قیمت دلار، بازار مسکن نیز متاثر از آن با کاهش قیمت مصالح ساختمانی و همچنین قیمت زمین روبرو شده است.

کاهش قیمت مسکن در اسفند ۹۷
حسام عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در گفت و گو با خبرنگار مسکن، با بیان اینکه اگر روند نزولی قیمت دلار ادامه داشته باشد، در اسفند ماه امسال شاهد کاهش ۲۵ درصدی قیمت مسکن خواهیم بود،افزود: اگر قیمت دلار همچنان با افزایش روبرو شود در سال آینده شاهد رکود تورمی شدید در بازار مسکن خواهیم بود.

وی در ادامه افزود: با کنترل دلار قیمت بازار های جانبی نیز با کاهش روبرو شده است.

ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در محلات هدف بازآفرینی شهری
روز گذشته رئیس جمهور در دیدار با مسئولان وزارت راه و شهرسازی خبر از ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در محلات هدف بازآفرینی شهری خبر داد که تولید این میزان واحد مسکونی نقش موثری در بهبود وضعیت بازار مسکن خواهد داشت، همچنین روحانی در این نشست اعلام کرد؛ ساختمان هایی که امروزه در ایران ساخته می شود در چارچوب استاندارد های لازم نیست و چند سال سازندگان ما عقب هستند به طوری که در دنیا ساختمان هایی وجود دارد که ۳۰۰ سال عمر می کنند، اما ساختمان های موجود در کشور بعد از گذشت ۱۵ سال به یک واحد کلنگی تبدیل می شوند.

روحانی در این جلسه گفت: تولید مسکن باید به بخش خصوصی واگذار شود، اما این واگذاری باید با نظارت دقیقی انجام شود، ما بساز بفروش نمی خواهیم بلکه توسعه گری لازم داریم که به زندگی مردم امنیت دهند و مَسکنی خوب و ارزان بسازند.

وی با انتقاد از مسکن مهر گفت: در دولت قبل واحد های مسکن مهر از جیب مردم ساخته و برای این واحد ها ۴۵ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی گرفته شد و ما شاهد تورم ۳۰ درصدی در کشور شدیم، اما ما در این دولت می خواهیم واحد های مسکونی ارزان قیمت با تسهیلات پشتوانه دار ارائه دهیم.

وی گفت: برای ساخت مسکن ارزان باید زمین مجانی در اختیار مردم قرار گرفته و خدماتی مانند آب، برق و فاضلاب را دولت بر عهده بگیرد و در این بخش باید بانک ها نیز کمک کنند.

پرداخت تسهیلات ۱۱۰ میلیون تومانی به توسعه گران
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی نیز با اعلام ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا پایان سال ۹۹ گفت: اگر همین تعداد واحد به دقت و توسط توسعه گران ساخته شود اقشار ضعیف و متوسط جامعه صاحب خانه هایی با مصرف انرژی کم و با کیفیت خواهند شد.

وی تصریح کرد: در ۵ سال گذشته در بخش مسکن کار هایی شده، ولی باید ساخت این واحد ها با شتاب بیشتری صورت گیرد من از وزارت راه و شهرسازی درخواست می کنم که عقب ماندگی ها در این زمینه جبران شود.

مقدمات ورود به ۲۷۰ محله فراهم شده است
هوشنگ عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی نیز از پرداخت تسهیلات ۱۱۰ میلیون تومانی با کارمزد ۱۸ درصدی خبر داد و افزود: این تسهیلات به توسعه گرانی که واحد های مسکونی با کیفیت و کم مصرف بسازند اعطا می شود.

وی اعلام کرد: مقدمات ورود به ۲۷۰ محله فراهم شده و به محض تخصیص منابع صندوق توسعه ملی، احیای این محلات آغاز می شود.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری تصریح کرد: برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار در ۵۴۳ شهر، ۲۷۰ محله و ۱۴۰ هزار هکتار با جمعیتی بالغ بر ۲۱ میلیون نفر اجرا می شود.

بر اساس این گزارش اجرای طرح بازآفرینی شهری و نوسازی محلات هدف، نقش بسیار موثری در خروج رکود از این بازار و کاهش قیمت مسکن به ویژه در محلات جنوب شهر دارد، از سوی دیگر پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به سازندگان و خریداران مسکن می تواند گره گشای این بازار باشد.

در همین خصوص ایرج رهبر دبیر انجمن کانون انبوه سازان استان تهران درگفت و گو با خبرنگار مسکن، با بیان اینکه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در محلات هدف به شرط اجرای صحیح و برنامه ریزی شده می تواند در بهبود وضعیت مسکن موثر باشد، افزود: دولت باید تضمین های لازم برای تسهیلات اعطا شده به توسعه گران و انبوه سازان را بدهد تا انگیزه کافی برای سازندگان و تولیدکنندگان مسکن ایجاد شود.

وی اظهار کرد: دولت برای کاهش قیمت مسکن و هزینه های ساخت به صورت برنامه ریزی شده اقدام کند به طوری که با در اختیار قرار دادن زمین های دولتی و تسهیلات ارزان قیمت به انبوه سازان می تواند این بازار را بهبود ببخشد.

وی اظهار کرد: طبق قانون مصوب مجلس، تسهیلات ارزان قیمت و زمین های دولتی باید در اختیار انبوه سازان قرار گیرد تا این بازار رونق بگیرد، زیرا که ۵۰ الی ۶۰ درصد از قیمت یک واحد مسکونی مربوط به زمین است.

در همین راستا حسام عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران نیز در گفت وگو با خبرنگار مسکن،گفت: وزیر راه و شهرسازی باید اقدامات کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدتی انجام دهد و با توجه به آنکه عمر دولت دوازدهم به میانه رسیده است باید اقدامات کوتاه مدت عملیاتی را در دستور کار خود قرار دهد.

وی اظهار کرد: وزیر راه و شهرسازی باید با مدیریت اراضی، رشد قیمت مسکن را کنترل کند.

وی تصریح کرد: زمین سهم ۶۰ تا ۹۰ درصدی قیمت یک ملک را به خود تخصیص می دهد بنابراین دولت باید اراضی در اختیار نهاد هایی مانند بنیاد مسکن، شهرداری ها و جهاد کشاورزی قرار دهد و با در اختیار قرار دادن این اراضی به انبوه سازان و یا تولیدکنندگان مسکن این بازار را کنترل کند.

بر اساس این گزارش بازار مسکن به عنوان سکان دار اقتصاد کشور نقش بسیار موثری در بهبود وضعیت اقتصادی کشور و همچنین کاهش نرخ بیکاری دارد، در صورتیکه این بازار وارد دوران رونق شود بیش از ۳۰۰ الی ۴۰۰ اشتغال به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می شود، بنابراین دولت و وزیر راه و شهرسازی باید بر این بازار متمرکز شده و بهبود آن را جزو مهم ترین اولویت کار ی خود قرار بدهند، از سوی دیگر تکمیل مسکن مهر به ویژه در شهر پردیس می تواند بسیاری از متقاضیان بازار مسکن را به خود جذب کند البته این به شرطی است که تمامی امکانات لازم در این واحد های مسکونی فراهم شود.

 

نظرات

بدون نظر