نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
انواع وام ساخت و ساز مسکن و نحوه گرفتن آن (آپدیت زمستان 98)

انواع وام ساخت و ساز مسکن و نحوه گرفتن آن (آپدیت زمستان 98)

اخبار اخیر حاکی از آن است که تغییراتی در وام مسکن اتفاق افتاده است.
چهارم دی ماه امسال (سال 98) اعلام شد که مبلغ وام مسکن افزایش یافته است. بانک مرکزی در اطلاعیه اعلام کرد که براساس مصوبه شورای پول و اعتبار سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن افزایش می‌یابد و هر زوج می‌توانند حداکثر تا مبلغ ۲۴۰ میلیون تومان وام بگیرند.با افزایش  سقف وام خرید مسکن، وام خرید مسکن فردی به  ۱۴۰ میلیون و برای زوجین ۲۴۰ میلیون تومان شد. هر دو این وام ها با بهره یا سود ۱۷.۵ درصدی و دوره باز پرداخت 12 سال است.  در ادامه درباره این وام ها توضیحات تکمیلی خواهیم داد. با نیاز به خرید همراه باشید .
خرید خانه یکی از مهم ترین خواسته هایی است که افراد در طول زندگی خود دارند  و وام های مسکن و وام ساخت و ساز با مقادیر متفاوت و سود سپرده های مختلف جذابیت های زیادی برای سازندگان و خریداران مسکن دارد. با افزایش قیمت مصالح ساختمانی شاهد افزایش قیمت مسکن در سال اخیر بودیم و این موضوع اهمیت وام های مسکن را دو چندان کرد. اقساط و شرایط این وام ها باهم فرق دارند و متقاضیان با توجه به شرایط خود می توانند مناسب ترین آن ها را انتخاب کنند.

برای اخذ وام مسکن شرایطی لازم است که دریافت کننده وام باید واجد آن باشد. در ادامه انواع وام مسکن و وام ساخت و ساز و شرایط دریافت آن ها را از بانک مورد بررسی قرار می دهیم.

afzayeshe vam

انواع وام مسکن

 • وام های اوراق دار

برای اخذ وام  مربوط به خرید اوراق ممتاز در بازار سرمایه ، متقاضی باید اوراق مربوطه را خریداری کند. به این صورت که برای هر ۵۰۰ هزار تومان یک برگ اوراق باید تهیه گردد که قیمت هر برگ اوراق در حال حاضر تقریبا ۷۵ هزار تومان است.  مثلا برای وام ۷۰ میلیونی باید تا ۱۴۰ برگ اوراق خریداری شود که هزینه آن حدود ۱۰ میلیون تومان می شود . با خرید این اوراق دیگر نیازی به در انتظار ماندن برای دریافت وام نمی باشد.

سقف پرداخت وام‌های مسکن از محل خرید اوراق برای هر نفربه صورت انفرادی در شهر تهران تا 70 میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تا 60 میلیون و سایر مناطق تا ۵۰ میلیون تومان قابل پرداخت بود. در رابطه با وام های قابل دریافت از محل اوراق  اولا دارنده تسهیلات از این محل می‌تواند بدون محدودیت بار دیگر وام‌های پرداختی از همین محل را دریافت کند اما با این شرایط که اگر قرار است وامی که حالا در اختیار دارد را به مسکن جدیدی که می‌خواهد دوباره خریداری کند، منتقل کند آنگاه دریافت وام جدید مشروط به مابه‌التفاوت خواهد بود.  مثلا اگر اکنون تا ۱۰ میلیون تومان از وام قبلی باقی مانده می‌تواند با توجه به اینکه برای انفرادی تا سقف ۷۰ میلیون تسهیلات قابل دریافت  است، مابه التفاوت  آن یعنی تا سقف  ۶۰ میلیون تومان اقدام کند ولی اگر قرار بر این نیست که وام قبلی را به مسکن جدید منتقل کند، آنگاه می‌تواند با نام خود تا ۷۰ میلیون تومان تسهیلات بگیرد.


(اما با افزایش  سقف وام خرید مسکن، وام خرید مسکن فردی به  ۱۴۰ میلیون و برای زوجین ۲۴۰ میلیون تومان شد. هر دو این وام ها با بهره یا سود ۱۷.۵ درصدی و دوره باز پرداخت 12 سال است.  
طبق محاسبات بانک مسکن حداکثر اقساط برای هر فرد حدود دو میلیون و ۳۳۱ هزار تومان  است، که طی 12سال، ۳۳۵ میلیون تومان به بانک مسکن پرداخت خواهد کرد. زوجینی هم 240 میلیون تومان وام می گیرند، حدود سه میلیون و ۹۹۷ هزار تومان  در ماه قسط می دهند و وام آنها با احتساب سود با رقم 575 میلیون تومان تسویه می شود.
دستورالعمل پرداخت تسهیلات ۲۴۰ میلیون تومانی از محل اوراق به شعب بانک مسکن نیز از نیمه دی ماه ابلاغ شد و از این تاریخ بانک مسکن وام ۲۴۰ میلیونی خرید مسکن  به زوجین می‌دهد.
دولت در حالی با این سیاست قصد دارد، درصدی از نیاز بازار را پاسخ دهد که اعداد و ارقام بازار مسکن حاکی از عدم تکافوی وام با قیمت مسکن است.
طبق گزارش بانک مرکزی، متوسط نرخ یک مترمربع آپارتمان در مناطق ۲۲گانه تهران با ۴۰ درصد رشد از ۹ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان در آذر ماه سال گذشته به حدود ۱۳ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان در پایان آذر ماه امسال رسیده است. این افزایش 40 درصدی در حالی رخ داده که مبلغ وام مسکن به هیچ عنوان برای خرید مسکن کافی نیست و متقاضیان خرید ملک و خانه باید علاوه بر اخذ وام با بهره 17.5 درصدی قسمت اعظم پول خرید خانه شان را از طروق دیگر،( وام های دیگر، پس انداز، قرض، فروش سایر اموال) تامین کنند. 
خرید ۲۴۰ میلیون تومان اوراق خرید مسکن نیز حدود ۲۰ میلیون تومان هزینه دارد که تامین آن هم یکی دیگر از دغذغه های متقاضیان خرید خانه است. 

دولت در سال 98 سیاست دیگری را هم دنبال کرد تا شاید بتوانداین بازار بی سروسامان مسکن را به حصار بکشد. در مهرماه هم دولت اصلاحاتی روی سن ساختمان های که به آنها وام تعلق می گیرید، انجام داد و به شکل محدود قفل خرید آپارتمان‌های «قدیمی‌ساز» را برای دارندگان وام مسکن، باز کرد و سقف سنی آپارتمان‌های مشمول وام اوراق از  ۲۰ سال به ۲۵ سال افزایش داد. با این که این تصمیم، ‌دامنه انتخاب فایل ملکی برای دارندگان اوراق را تا حدودی افزایش داد اما  همچنان «خانه‌اولی»‌ها مجاز به خرید آپارتمان‌های با عمربنای بیش از ۱۵ سال هستند.
تا پیش از این، حداکثر سقف سنی آپارتمان‌های مشمول تسهیلات خرید مسکن برای «وام اوراق» ۲۰ سال و برای «وام خانه‌اولی‌ها» ۱۵ سال تعیین شده بود به‌طوری‌که سایر واحدهای مسکونی که عمر بنای بیشتر داشتند عملا در «دایره قرمز» وام مسکن قرار می‌گرفتند و دارندگان وام، اجازه خرید این آپارتمان‌های ممنوعه را نداشتند. )

 


 

 • وام صندوق پس انداز یکم

تسهیلات صندوق پس انداز یکم در دو گروه انفرادی و زوجین قابل پرداخت می باشد، وام انفرادی در شهر تهران ۸۰ میلیون، مراکز استان ‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تا ۶۰ میلیون و در سایر مناطق تا ۴۰ میلیون تومانقابل پرداخت است . برای زوجین هم در شهر تهران تا ۱۶۰ میلیون، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر تا ۱۲۰ و سایر مناطق نیز تا ۸۰ میلیون تومان شرایط دریافت تسهیلات وجود دارد، برای دریافت این تسهیلات باید در یک دوره یکساله، نیمی از مبلغ وام سپرده‌ گذاری شود. هر چند که امکان سپرده‌گذاری کمتر با دوره طولانی‌تر وجود دارد. نرخ سود این نوع وام با وام های اوراق دار متفاوت می باشد و طی چند سال سیر نزولی به خود گرفته که این وام را به صرفه می کند.

 

 • وام خرید زمان

  خرید زمان یعنی اینکه متقاضی می تواند بعد از گذشت شش ماه  سپرده گذاری از محل امتیاز حساب صندوق پس انداز مسکن خود، از تسهیلات بیش از هشت میلیون  تا سقف ۱۲ میلیون تومان استفاده کند. جهت استفاده از این طرح باید متوسط موجودی در حساب دو برابر تسهیلات دریافتی باشد .

 • وام مشترک

وام دیگری تحت عنوان جعاله تعمیر مسکن وجود دارد که به صاحبان خانه تعلق می ‌گیرد. این تسهیلات قبلا با سقف ۱۰ میلیونی اعطا می ‌شد که با مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار تا ۲۰ میلیون تومان افزایش یافته و متقاضیان دریافت وام مسکن چه کسانی که از محل اوراق  وام می‌ گیرند و یا آنهایی که از صندوق پس انداز یکم تسهیلات دریافت می‌ کنند می توانند وام جعاله را دریافت کنند. برای این تسهیلات هم باید اوراق خریداری شود به طوری که برای وام ۲۰ میلیونی نیاز به ۴۰ برگ اوراق خواهد بود. سود باز پرداخت آن نیز حدود ۱۸ درصد می باشد.

 • وام ساخت و ساز

وام ساخت و ساز یا تسهیلات مشترک مناسب افرادیست که می خواهند منزل مسکونی برای خود یا برای فروش بسازند. متقاضی با توجه به تعداد واحدهایی که تصمیم به ساخت دارد می تواند از محل های مختلفی وام دریافت کند. این وام در دو نوع سپرده گذاری و اوراق قابل دریافت می باشد.

وام مسکن

شرایط دریافت وام مسکن یکم

 • شرایط اولیه متقاضی

 1. متقاضی وام مسکن یکم برای اولین بار باشد که می خواهد خانه بخرد.
 2. بالای 18 سال سن و درآمد مستقل داشته باشد.
 3. تابه‌حال از تسهیلات هیچ بانکی برای خرید، احداث، انتقال سهم الشرکه یا تعمیر یک واحد مسکونی استفاده نکرده‌ باشد.
 4. تا به حال برای تهیه مسکن از تسهیلات دولتی استفاده نکرده باشد.
 5. این نوع وام فقط یکبار قابل استفاده می باشد.
 • ویژگی های ملکی که میخواهید با این وام خریداری کنید

 1. عایت آیین‌نامه ۲۸۰۰، تایید استحکام بنا و داشتن شرایط و مشخصات لازم
 2. از صدور پروانه ساختمانی بیشتر از ۱۵ سال نگذشته باشد .
 3. ملک موردنظر خارج از محدوده‌ی خدمات شهری نباشد .
 4. قیمت ملک حداقل باید ۸۰ درصد مبلغ تسهیلات باشد.
 • چگونگی اخذ وام از محل صندوق پس‌انداز مسكن يكم

 1. یک حساب صندوق پس انداز یکم در یکی از شعبه های بانک مسکن باز کنید.
 2. از تاریخ افتتاح حساب باید دو دوره 6ماهه معادل یک سال بگذرد.
 3. حواستان باشد بدهی‌های سررسید شده در سیستم بانکی را تسویه کنید و چک برگشتی نداشته باشید .
 4. باید با حکم استخدامی، فیش حقوقی و گردش حساب بانکی نشان دهید توانایی پرداخت اقساط وام را دارید.
 5. اگر متاهل هستید و فقط یکی از شما حساب پس‌انداز مسکن یکم دارد می‌توانید به‌صورت هم‌زمان از صندوق پس‌انداز مسکن یکم و همسرتان از طریق اوراق برای خرید یک واحد مسکونی وام بگیرید.
 6. اگر به هر دلیلی تصمیم گرفتید از تسهیلات وامِ حساب پس‌انداز خود استفاده نکنید می‌توانید از سود سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی بهره‌مند شوید .
 7. اگر حساب پس‌انداز مسکن یکم باز کردید و شرایط لازم برای اخذ آن‌را نداشتید از تسهیلات مجاز دیگر استفاده کنید .
 8. می‌توانید حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم خود را به مناطق شهری مختلف منتقل کنید و وام بگیرید. مبلغ این وام با سقف تسهیلات منطقه‌ی افتتاح حساب یا منطقه‌ی استفاده از تسهیلات (هر کدام کمتر بود) برابر است.

مطالب پیشنهادی:

اصول محوطه سازی و آشنایی با محوطه سازان حرفه ای

ساخت و تکمیل ساختمان از صفر تا صد

مقایسه انواع سیستم گرمایشی و انتخاب بهترین آن

گرمایش از کف روشی نوین برای گرم کردن خانه ها

 

نظرات

بدون نظر