نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
قبل از اجرای اسکلت فلزی یا اسکلت بتنی باید بدانید!

قبل از اجرای اسکلت فلزی یا اسکلت بتنی باید بدانید!

بتنی بسازیم یا فولادی؟

 

همه سازندگان ساختمان و پیمانکاران قبل از شروع پروژه و برپایی اسکلت به این موضوع فکر کرده اند که اسکلت سازه خود را از بتن بسازند یا فولاد؟ پشت این پرسش که اسکلت فلزی مناسب تر است یا اسکلت بتنی پر از جواب های متناقض و مهندسی است! شاید تعجب کنید اما هرکدام از این اسکلت ها می توانند در یک منطقه جغرافیایی و برای یک سازه خاص مناسب یا نامناسب باشند. چیزی که باعث می شود در نهایت یک نوع اسکلت برای اجرا انتخاب شود نظر و عقاید مهندسی کارفرما است.
سازندگان ساختمان و مهندسین عمران با توجه به سطح سواد و نظرات خود انتخاب میکنند که اسکلت فلزی مناسب تر است یا بتنی؟

ما  در این مقاله از نیاز به خرید قصد داریم نگاهی به مشخصات، معایب و مزایای اسکلت های فلزی و بتنی داشته باشیم تا اگر می خواهید سازه ای برپا کنید و در انتخاب اسکلت آن شک دارید با نگاهی بازتر و اطلاعاتی بیشتر تصمیم بگیرید.


اسکلت بتنی


اسکلت بتنی یا سازه بتنی در ساخت بسیاری از ساختمان ها مورد استفاده قرار گرفته و می گیرد. شواهد حاکی از آن  است که پروژه های ساختمانی مدرن هم با اسکلت بتنی ساخته می شوند. اسکلت بتنی در ساخت پی و فندانسیون، تیر، ستون، تیرچه ها، راه پله، سقف، دیوار برشی و مکان های از این دست استفاده می‌شود. سازه های بتنی هم عموما از بتن آرمه ساخته می شوند. بتن آرمه از ترکیب سیمان، شن، ماسه و فولاد-میلگرد ساده و یا آجدار به دست می‌آید و به سازه‌ای  در تیرهای اصلی، ستون ها و پی آن از بتن آرمه، استفاده شود، سازه بتنی اطلاق می‌شود.


اگر در مرحله شروع ساخت و ساز هستید می می توانیم به شما کمک کنیم تا تمامی مصالح و خدمات مورد نیازتان را با بهترین قیمت و کیفیت تهیه کنید. از مرحله اجرای اسکلت تا مرحله سفیدکاری به شما تعداد زیادی تامین کننده,تولیدکننده,مهندس و مجری امور خدماتی معرفی می کنیم که پیشنهادات رقابتی و هیجان انگیزی به شما می دهند. وقت خود را هدر ندهید و در کمترین زمان نیازهای ساختمانی خود را برطرف کنید. برای راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرید. 02144020494

یا از طریق لینک زیر درخواست های خود را ثبت کنید

ثبت درخواست


 

 

مراحل ساخت ساختمان با اسکلت بتنی


1.    خاکبرداری یا پرکردن گودال زمین و بنای مورد نظر اولین قدم در ساخت اسکلت بتنی است. براساس نقشه و فنداسیون باید زمین را برای پیاده سازی اسکلت بتنی آماده و مسطح کرد. 
2.    در این مرحله برای دستیابی به خاک بکر و ایجاد پی مناسب بایدگودبرداری اصولی انجام شود.
3.    آجرای آرماتوربندی فنداسیون و بتن در ساختمان و سازه های بتنی لازم است و  در سازه های فلزی هم باید به گذاشتن بولت‌ها پرداخت.
4.    گام چهارم که شاید همه گاهی آن را دیده باشیم بتن ریزی فونداسیون و مرطوب نگه داشتن سطح بتن‌ها است.
5.    آرماتور بندی و بتن ریزی ستون‌ها هم در این مقطع انجام می‌شود. 
6.    تیرچه بلوک ها در سازه بتنی  هم در این مرحله به سازه اضافه می شوند.
7.    قالب بندی ها دیوارها و اتصال میلگردها در سقف برای اجرای بتن ریزی سقف هم باید دقیق و اصولی انجام شود. 
8.    مرحله بعدی عمل آوری و آرماتوربندی اسکلت دو طبقه و طبقات دیگر هم مرحله به مرحله به همین شکل قالب بندی، آرماتور بندی و بلوک گذاری جهت بتن ریزی است.
9.    بعد از عمل آوری و آرماتور بندی دیوارچینی و تیغه چینی را هم باید اصولی انجام داد و  همزمان نسبت به عایق بندی، نصب درب و پنجره و تاسیسات ساختمان هم اقدام کرد.
10.    با گذراندن 9 مرحله سازه تقریبا تمام است و با اجرای نما کار به اتمام می‌رسد. 

اسکلت بتنی
 


مزایای سازه های بتنی


1.    مزیت اول که خیلی هم جذاب است، مقاومت بیشتر و کمتر بودن هزینه سازه های بتنی نسبت به سازه‌های فلزی است.
2.    بالا بودن مقاومت  بتن آرمه شرایط محیطی سخت هم مزیت قابل توجه سازه های بتنی است.
3.    شکل پذیر و انعطاف پذیریزیاد بتن آرمه یا همان اسکلت بتنی، مزیت دیگری است که مهندسان را به استفاده از آن ترغیب می‌کند.
4.     سازه‌های بتنی در برابر حرارت، گرما و آتش سوزی مقاوم تر هستند و با عایق سازی؛ فولاد داخل بتن آرمه، مقاومت ساختمان در برابر آتش سوزی را تا حد زیادی بالا می برند.  
5.     طول عمر سازه های بتنی از دیگر سازه ها بیشتر است.
6.    زمان نصب سازه بتنی به سازه فلزی هم بسیار کمتر است. 
 7.    استفاده از بتن در سازه، به مدیریت مالی پروژه هم کمک می کند و این امکان را می دهد که بر اساس میزان بتنی که به تدریج استفاده می شود، سرمایه و پرداخت نیز مرحله ای انجام شود. 
8.    اجرای اسکلت بتنی در مقایسه با اسکلت فلزی از ظرافت، تخصص و حساسیت کمتری برخوردار است و با توجه به تعدد اجرای این نوع اسکلت، پیمانکاران با تجربه ای آن را اجرا می کنند.
9.    سازه های بتنی از منظر تست و آزمایشات هم نسبت به سازه های فلزی مقرون به صرفه تر هستند. در حالی که در سازه های فلزی استاندارد و دوام اسکلت فلزی منوط به ساختن قطعات در کارخانه، استفاده از اتصالات پیچ و مهره و انجام آزمایشات تست جوش است و انجام این اقدامات در کشور ما هزینه های ساخت را بشدت بالاتر می برد، سازه بتنی فارغ از این موارد و استاندارها قابل اجراست.
10.     کمانش اجزاء در انواع اسکلت بتنی ساختمان کمتر است و علت آن تفاوت رفتار بتن و آهن در برابر نیرو است.
11.    هزینه نگهداری اسکلت بتنی کمتر است. به مرور زمان سطح بیرونی اسکلت فلزی دچار خوردگی شده و رفته رفته از ضخامت آن کاسته می شود، اقداماتی که این روند را کنترل می کنند هزینه بالایی دارند.


 معایب سازه های بتنی  


1.    وزن بالای سازه بتنی نسبت به سازه فلزی
2.    سازه های فلزی نسبت به سازه های بتنی تحمل نیرو کششی بیشتری دارد.
3.    شرایط جوی و محدودیت اجرا 
4.    هدر رفتن مصالح
5.    ارزش آتی کمتر
6.     نیاز به ساخت سقف کاذب در سازه های بتنی


سازه یا اسکلت فلزی 


اسکلت فلزی از فولاد، تیر و ستون تشکیل شده است. ستون های سازه اسکلت فلزی به دو صورت عمودی و افقی قرار گرفته اند.
 بنیادی ترین ماده در اسکلت فلزی،  فولاد است. فولادی که در حال حاضر از پراهمیت ترین مصالح در صنایع ساخت و ساز به شمار می رود. مقاومت بالا، جوش پذیری، شکل پذیری، خم پذیری، همگن بودن و ارتجاعیت فولاد، باعث شده تا کاربرد زیادی در ساختمان سازی داشته باشد.
سازه های که با فولاد ساخته می شوند به دلیل این که وزن  کمتر در برابر هرگونه ضربه، فشار و عوامل بیرونی نظیر زلزله مقاومت و استحکام زیادی دارند و از این منظر مزیت نسبی در برابر سازه بتنی دارند. در عین حال این ویژگی باعث افزایش تعادل در ساختمان می شود.

اسکلت فولادی


مزایای اسکلت فلزی


•       کاهش حجم فنداسیون
•      کاهش قابل ملاحظه وزن ساختمان
•     بالا بردن چشم گیر سرعت پیشرفت پروژه
•     امکان بازرسی و تست های غیر مخرب در کلیه مراحل انجام عملیات
•     بالا بردن میزان سطح زیر بنا
•      امکان اصلاح و رفع عیب در هر مرحله بدون تخریب و از بین رفتن مصالح
•     امکان انجام عملیات در شرایط مطلوب کارخانه و در نتیجه دقت و کیفیت بالا و مطلوب


مقاومت متعادل مصالح در اسکلت فولادی


مقاومت فولاد در کشش، فشارو برش خوب است. در تغییر وضع بارها، نیروی وارده، فشاری و کششی قابل تعویض بوده و مقاطع به خوبی عکس العمل نشان می دهند. این در حالی است که مقاومت بتن در فشار مناسب است اما در کشش و یا برش انعطاف لازم را ندارد.


خواص ارتجاعی فولاد


همگن بودن فولاد، خواص ارتجاعی محاسباتی آن با تقریب بسیار خوبی مصداق عملی دارد.

 
دوام اسکلت فلزی


فولاد دوام خوبی دارد. اگر در نگهداری ساختمان های فلزی دقت کافی صورت گیرد، برای سالیان متمادی قابل استفاده و سکونت هستند.


اشغال فضای کمتر نسبت به اسکلت بتنی


مقایسه  دو ساختمان مشابه از نظر ارتفاع و ابعاد، ستون ها و تیرهای ساختمان فلزی از نظر ابعاد کوچکتر از ساختمان بتنی هستند، یعنی سطح اشغال اسکلت یا فضای مرده در ساختمان‌های بتنی بیشتر است.
با این تفاسیر باید در انتخاب اسکلت فلزی با بتنی به مواردی چون مسائل اقتصادی، شرایط اجرا، محل اجرای پروژه، شرایط آب و هوا ، عوامل فنی و... توجه کرد.  

 


مطالب مرتبط:

درباره برج های ضدزلزله چه می دانید؟

با معتبرترین سازندگان تهران آشنا شوید(بخش اول:مناطق 1تا5)

درباره خانه های پیش ساخته بیشتر بدانیم


دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما در میان بگذارید

نظرات

بدون نظر