نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
اسکلت فلزی یا بتنی؟؟

اسکلت فلزی یا بتنی؟؟

 

سازه های بتنی یکی از رایج ترین انواع ساختمان های مدرن محسوب می شوند. این نوع ساختمان ها معمولاً از یک چهارچوب یا یک اسکلت بتنی ساخته می شوند. بخش های افقی این سازه ها را تیر ها و بخش های عمودی را ستون ها تشکیل می دهند. سازه های بتنی عمر محدودی دارند هرچند که معمولا بالای 50 تا 60 سال برای ان ها در نظر می گیرند, اما با گذشت این زمان ساختمان دچار افت میشود و در مقابل زلزله مقاومت کمی خواهد داشت. اسکلت های فلزی از جنس فولاد و از تیر و ستون هایی که بصورت عمودی و افقی به هم متصل شده اند تشکیل می گردد که اسکلت به کمک همین تیر و ستون ها پایدار می ماند. ساختمان هایی که با اسکلت فولادی ساخته می شوند مقاومت بسیار بالایی در مقابل فشار ها و عوامل بیرونی دارند چون ثبوت خواص در فلز ها بسیار بالاتر از سازه های بتنی است و این باعث می شود تغییر پذیری ان ها خیلی کمتر باشد. با سایت نیاز به خرید همراه باشید تا در ادامه مقایسه ای بین این دو اسکلت داشته باشیم. اسکلت فلزی یا بتنی؟؟

بتن ریزی

 

مقاومت در برابر زلزله:

 معمولا این دیدگاه اشتباه است که کدام اسکلت در مقابل زلزله مقاوم تر است. درواقع طراحی سازه عامل اصلی در مقابله با زلزله می باشد. هرچند که اسکلت های بتنی با توجه به وزن زیاد نیروی بیشتری را تحمل می کنند.

طول عمر:

همانطور که بالا اشاره شد ساختمان هایی با اسکلت بتنی عمر محدود دارند و بعد از آن دچار افت می شوند ولی اسکلت های فلزی این مشکل را ندارند و یکی از مزیت هایشان همین گزینه می باشد.

مقاومت در برابر آتش سوزی:

مقاومت فولاد در آتش سوزی پائین است و با گرم شدن مقاومت خود را از دست می دهد در صورتی که اسکلت بتنی مقاومت بسیار بیشتری در برابر آتش از خود نشان می دهد. پس این یک مزیت برای اسکلت های بتنی می باشد.

سهولت نصب و اجرا: 

اجرای سازه بتنی نسبت به سازه فلزی نیاز به تخصص و مهارت و نظارت و کنترل کمتری دارد و با توجه به وضع موجود کشور ما این یک مزیت برای سازه بتنی محسوب می شود.

زمان اجرا:

سازه های فلزی به دلیل اجرای همزمان طبقات نسبت به سازه های بتنی سریع تر هستند همچنین در صورت ساخت اسکلت فلزی در کارخانه مدت زمان اجرا به صورت بیشتری نیز کاهش می یابد. اما در اسکلت بتنی با توجه به اجرای هر طبقه بعد از طبقه زیرین سرعت پیشرفت پایین تر است.

 

 

 

 

نظرات

بدون نظر