نیاز به خرید
نیاز به خرید
اولین سایت درخواست خرید بی واسطه در صنعت ساختمان
اصول محوطه سازی و آشنایی با محوطه سازان حرفه ای

اصول محوطه سازی و آشنایی با محوطه سازان حرفه ای

 

محوطه سازی چیست؟

محوطه سازی چگونگی ترکیب و به کار بردن عناصر مختلف در یک فضا می باشد. در محوطه سازی اولین چیزی که به ذهن همه خطور می کند فضای سبز و استفاده از المان هایی مثل آلاچیق,نهر,آب نما و استخر می باشد.
محوطه سازی بیشتر در ویلاها اجرا می شود , اما برخی هم برای آپارتمان ها یا برج باغ ها محوطه سازی را اجرا می کنند و یک معمار منظر را به خدمت می گیرند.

ترکیب و تناسب محوطه سازی

معماری منظر چگونه حرفه ایست؟


معمار منظر شخصی است که محیط پیرامون را طراحی و سازماندهی می کند و وظیفه محوطه سازی را بر عهده دارد. معماری منظر تلفیقی از علوم مهندسی شهرسازی و مهندسی معماری است که می تواند مربوط به یک بنا,پارک,ویلاو ... باشد.
عمدتا در معماری منظر به ارتباط بین انسان و طبیعت و محیط توجه می شود. کسی که اجرای محوطه سازی را بر عهده می گیرد باید دارای دانش تخصصی و تجربه کافی در این زمینه باشد و با در نظر گرفتن جلوه های بصری و محیط و بکارگیری خلاقیت بهترین طراحی را پیاده سازی کند.

نحوه محوطه سازی اصولی


در اجرای محوطه سازی باید به نکاتی مثل : انتخاب خاک,مصالح ساختمانی,ساخت المان,آلاچیق,آبنما و برکه ,استخر,کف سازی, نورپردازی,تاسیسات برقی و مکانیکی توجه اساسی شود.
برای ایجاد فضای سبز ,بررسی و استفاده از خاک مرغوب و مناسب یکی از مهمترین بخش ها می باشد,چون خاک نقش اساسی در رشد و نگهداری گیاهان دارد و در محوطه سازی گیاهان عنصر اصلی هستند.

محوطه سازی

همه عناصری که می خواهیم به کار ببریم باید در کنار هم یک تناسب و هماهنگی داشته باشند تا از لحاظ بصری و دیداری حس خوبی به بیننده القا کند.

 

طراحان برتر فضای سبز و محوطه سازی جهان چه کسانی هستند؟


مارتا شوارتز بانویی آمریکایی که نامزد 20امین طراح فضای سبز قرن بیستم می باشد سبک کاری بسیار فانتزی دارد وشاید عجیب باشد که بگوییم مارتا در محوطه سازی از گیاه و آب استفاده نمی کند و سبک شرقی ها را دنبال می کند و بیشتر در پروژه هایش سنگ و پلاستیک را به کار می برد.
از نمونه کارهای او ,محوطه سازی دانشگاه کمبریج و ماساچوست و چند مرکز خرید را می توان نام برد.

مارتا شوارتز  آثار ماریا

روبرتو برل مارکس به خاطر سبک مدرنش در برزیل مشهور شد.او درواقع یک گیاه شناس ماهر بود و علاقه اش به گیاهان باعث شد پا در این عرصه بگذارد. طرح های روبرتو حس سبکی و توقف زمان را به انسان القا می کند. او گیاهان مرتبط و یک جنس را به صورت کپه ای در یک جا می کارد.
تفرجگاه ساحلی کوپاکابانا,پارک فلامینگو در ریودوژانیر  و پارک سیتی سنتر کوالالامپور از نمونه کارهای اوست.

روبرتو و آثارش

در آخر پیتر جوزف لینه را می توان معروف ترین طراح محوطه و فضای سبز در قرن 18 دانست . طراحی های او در حال حاضر میراث جهانی به حساب می آیند و طرح های او در پارک ها و قصرهای زیادی دیده می شود.
سبک لینه سبک کلاسیک بود و در این زمینه مهارت بالایی داشت. کاخ سلطنتی سن سوسی آلمان ,پارک لینه و باغ وحش شهر درسدن تنها نمونه هایی از 250نمونه کار وی می باشند.

جوزف لینه   کاخ سن سوسی
آندره لونوتر,لانکلوت براون و خانم گرتود جکیل دیگر طراحان مطرح در حوزه فضای سبز و محوطه سازی بودند.