نیاز به خرید
نیاز به خرید
اولین سایت درخواست خرید بی واسطه در صنعت ساختمان
محوطه سازی چیست  و چگونه اصولی محوطه سازی را آغاز کنیم

محوطه سازی چیست و چگونه اصولی محوطه سازی را آغاز کنیم


انسان همواره زیبایی را دوست دارد و همیشه به فکر آن است تا با جمع آوری برخی عناصر کنار هم به محیط خود زیبایی ببخشد. محوطه سازی یکی از مواردی است که کمک میکند تا محیط اطراف زندگیمان را زیباتر ببینیم. واردکرن عناصر طبیعت به محیط زندگی باعث می شود روحیه انسان سرشار از لطافت باشد. با ما همراه باشید تا شما را با اصول محوطه سازی آشنا کنیم و شما را برای یافتن متخصصین محوطه ساز کمک کنیم. 


محوطه سازی چیست؟


در ابتدای امر لازم است بدانیم که به طور کلی وقتی حرف از محوطه سازی می زنیم منظومان چیست؟ شاید اولین چیزی که به ذهنمان برسد این باشد که محوطه سازی فقط برای ویلاها و خانه های دربست یا روف گاردن ها مناسب باشد ولی در این مطلب می خوانیم که می توان محوطه جلوی آپارتمان ها- بخشیاز پارکینگ و حیاط آپارتمان ها را هم محوطه سازی کرد.
محوطه سازی در واقع به کار بردن یکسری عناصر طبیعت مثل درختان و گیاهان-آب-سنگ ها و.... و ترکیب آن با ساخته های دست بشر مثل آلاچیق-آبنما و آبشار- استخر و .... برای هرچه زیباتر کردن محیط می باشد. البته باید بدانیم که برای به کار بردن هریک از این موارد باید به منطقه جغرافیایی و محیط محوطه خود هم دقت کنیم. به خصوص زمانی که میخواهیم درختان و گیاهان را برای محوطه سازی انتخاب کنیم باید شرایط  اقلیمی آن محوطه را حتما در نظر بگیریم.
به همین دلیل باید محوطه سازی را به اهل فن و محوطه سازان سپرد تا آن ها با توجه به تخصصی که دارند و تجاربی که در پروژه های محوطه سازی خود به دست آوردند بهترین عملکرد را با اصول محوطه سازی پیاده سازی کنند.  

محوطه سازی محوطه سازی ویلا

 


آشنایی با اصول محوطه سازی


محوطه سازی هم مثل تمامی رشته ها تخصص خود را نیاز دارد. برای آن که یک محوطه سازی اصولی داشته باشیم باید آن را متخصص این حوزه بسپاریم.
 

بهترین محوطه سازان را در این مقاله بشناسید


اینطور که به نظر می رسد در کشور ما خیلی به رشته محوطه سازی توجه نشده است و شاید تعداد متخصصین این امر که به اصول واقعی محوطه سازی واقف باشند انگشت شمار باشد. بیشتر متخصصین این امر به صورت تجربه ای اصول را یاد گرفته اند. اما اینکه برای شروع چه اصولی را باید در نظر بگیریم:
مهمترین موضوع در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و جغرافیایی محیطی است که می خواهیم آن جا را محوطه سازی کنیم. شناخت شرایط اقلیمی مناطق و شرایط زیستی و رشدی گیاهان شاید از اولین اصولی باشد که برای این تخصص لازم و ضروریست. 
به کار بردن خاک مناسب و گیاهانی که با شرایط اقلیمی آن محیط سازگار باشند از شرایط مهم و اولیه ی اصول محوطه سازی می باشد.
به طور مثال گیاهانی مثل آکالیف, رزماری ,بومادرن و استاکیس در مناطق گرم و خشک به راحتی رشد میکنند و نیاز به آفتاب دارند. بدیهیست که این گیاهان در مناطق سرد و مرطوب نمی توانند خوب رشد کنندو آن زیبایی که انتظارش را داریم به محوطه ببخشند.

گیاه آکالیف گیاه رزماری
در مرحله بعد برای به کار بردن عناصر بهتر است که اندازه زمین مورد نظر را از زوایای مختلف در نظر بگیریم برای اینکار باید از  یک نقشه بردار برای عملیات نقشه برداری و برداشت شکل، حدود و توپوگرافی زمین کمک بگیرید.
برای کاشت درختان و گیاهان باید ویژگی های محیطی زمین مثل زاویه تابش خورشید  و وزش باد را در نظر بگیرید. سپس با توجه به سلیقه مشتری المان های محوطه سازی را انتخاب کنید و کار را شروع کنید.

اینکه در یک محیط چه تعداد از المان های محوطه سازی را به کار ببریم نظر طراح محوطه ساز"معمار منظر" و سلیقه مشتری و ظرفیت زمین موردنظر می باشد. ممکن است یک آبنمای کوچک و یک برکه به همراه چند گل و گیاه متفاوت زیبایی یک زمین را تکمیل کند ولی در محیطی دیگر کافی نباشد و نیازمند مواردی بیشتر مثل استخر و آلاچیق و .... باشد. البته که میزان هزینه موردنظر هم در انتخاب و به کارگیری المان ها بسیار مهم می باشد.

آلاچیق و استخر در محوطه سازی
   

محوطه سازی وزیباتر شدنش با نورپردازی


نور و روشنایی همیشه زیبایی محوطه را دوبرابر می کند. هرچند که نور و روشنایی به صورت معمول بری هر محوطه ای لازم است .اما اصول نورپردازی در محوطه سازی کمک می کند تا زیبایی دوچندان به نظر برسد.
با نورپردازی یک محوطه آن محیط در شب ها هم قابل استفاده است و چه بسا که با نورپردازی اصولی آن محوطه زیباتر از روز هم بنظر می رسد.
نکته اساسی در نورپردازی محوطه این است که باید پریز کافی در محوطه تعبیه شود تا امکان افزودن ظرفیت نورپردازی همیشه وجود داشته باشد.شروع کار نورپردازی از محوطه ورودی شکل می گیرد. سپس باید مناطقی را نشانه گذاری کنیم که بازتاب نور و انعکاس آن و جلوه بصری را چند برابر کند. با قرار دادن منابع نور در این نقاط کار نورپردازی را ادامه دهید.
بخش اعظم نورپردازی باید در نزدیکی خانه باشد و تمرکز بخشهای خارجی روی نورپردازی کمتر باشد. 
بهتر است برای نورپردازی در قست درختان و گیاهان از لوازم سبز رنگ استفاده کنیم که قابل استتار باشند.
از نوزپردازی استخرها و برکه ها غافل نشوید که ترکیب نور و آب باعث خلق افکت های حیرت انگیز می شود. 

نورپردازی محوطه

نورپردازی استخر

 

هزینه مورد نیاز برای محوطه سازی


همانطور که پیش تر گفتیم یکی از موارد مهمی که در انتخاب المان ها برای محوطه سازی نقش اساسی دارد میزان هزینه ایست که مشتری برای محوطه سازی در نظر گرفته است.
هرچند که برآورد هزینه محوطه سازی کاری بسیار سخت و تقریبا ناممکن می باشد اما می توان با جمع بندی دستمزد محوطه ساز ,هزینه اجرای المان های مشخص مثل استخر و آبنما , هزینه گل و گیاهان و منابع و سایل نورپردازی تا حدودی هزینه مورد نیاز را حدس زد.
بهتر است با در نظر گرفتن شرایط مالی یک برنامه ریزی مشخصی صورت گیرد تا مراحل و هزینه های مربوط به آن در یک چارچوب حفظ شود.

براورد هزینه حوطه سازی


 
نگهداری و ترمیم محوطه سازی


گمان می کنیم بعد از اتمام اجرای محوطه سازی توس متخصص یا معمار منظر کار به پایان رسیده است ولی نگهداری و رسیدگی به حوطه ساخته شده مهمترین بخش محوطه سازی می باشد. 
در صورتی که محیط محوطه سازی شده به صورت اصولی نگداری و مراقبت نشود از بین خواهد رفت و تمامی زحمت و هزینه ها هدر می شود. درختان و گیاهان کاشته شده در محط نیاز به آبیاری و کوددهی دوره ای دارند. استخرها و آب نماها باید نظافت و لجن زدایی شوند. اگر از چوب در محوطه سازی استفاده شده نیاز به مراقبت خاص خود مثل روغن کاری یا اسپی پاشی دارد. 
خلاصه برای آن که عمر محوطه ساخته شده را افزایش دهیم و ضمن حفظ زیبایی اولیه به زیبایی محوطه بیافزاییم نیازمند نگهداری و مراقب اصولی می باشد که معمولا نکات نگهداری را با توجه به گیاهان به کار رفته و المان های اجرا شده, متخصص  محوطه ساز متذکر می شود.

آبیاری محوطه سازی

 

پیشنهاد نیاز به خرید برای محوطه سازی محیط شما


در پایان سایت نیاز به خرید به شما پیشنهاد می کند محوطه سازی را به کاردان و متخصص خود بسپارید تا خیالتان از خروجی کار راحت باشد. سایت نیاز به خرید به شما کمک می کند تا متخصص محوطه ساز را با قیمتی منصفانه بیابید فقط کافیست درخواست خود را در سایت ثبت کنید تا محوطه سازان متخصص با شما تماس بگیرند.